Азиските инвеститори се претпазливи на почетокот на неделата

На азиските берзи во понеделникот се тргува внимателно бидејќи оваа недела ќе бидат објавени нови податоци за инфлацијата во САД, Европа и Јапонија, што може да влијае на очекувањата во однос на монетарната политика.

Индексот на MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, беше во минус од 0,3 отсто во 7:00 часот, губејќи дел од минатонеделните добивки.

Истовремено, на токиската берза индексот Никеи зајакна за 0,4 отсто и достигна ново рекордно ниво, додека цените на акциите во Австралија пораснаа за 0,1 отсто. Во Шангај, Хонг Конг и Јужна Кореја тие се лизнаа меѓу 0,2 и 0,6 отсто.

Откако минатата недела азискиот индекс MSCI го достигна највисокото ниво во последните седум месеци, најмногу благодарение на растот на цените на акциите во технолошкиот сектор, новата недела започна мирно.

Инвеститорите се склони кон ризици пред објавувањето на новите извештаи за инфлацијата во САД, Европа и Јапонија, што може да влијае на монетарната политика.

Мора да се признае дека во Јапонија инфлацијата не е толку голем проблем како во западните економии, па се очекува дека јапонската централна банка ќе продолжи да води исклучително поддржувачка монетарна политика.

Но, има многу шпекулации за тоа кога американската централна банка ќе почне да ги намалува каматните стапки.

Откако неодамна беше објавено дека инфлацијата во САД неочекувано се зголемила во јануари, намалувањето на каматните стапки на ФЕД во март веќе не се споменува на пазарот, а избледени се и изгледите за намалување на стапката во мај.

Така, на пазарот преовладува мислењето дека ФЕД ќе започне со намалување на каматните стапки на седницата во јуни.

Сепак, новите овонеделни податоци за трендовите на инфлацијата во САД би можеле да влијаат на тие очекувања.

Можеби ќе ве интересира...

Амазон се повлекува од договорот вреден 1,3 милијарди евра

BiznisPRO

„Ние ја намалуваме инфлацијата на два отсто до 2025 година“, Кристин Лагард за мерките на Европската централна банка

BiznisPRO

Драстичен пад на цените на нафтата на светските берзи

BiznisPRO