• март 17, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Бензинот и дизел горивото имаат рок на траење: Можат побрзо да се расипат кога се чуваат дома

Бензинот и дизел горивото имаат рок на траење: Можат побрзо да се расипат кога се чуваат дома

Во резервоарите може да дојде до кондензација на вода поради големите разлики во температурата на околината, како и поради развојот на микробиолошка контаминација

Горивата пред две недели поскапеа, па цената падна, но тогашната хистерија која ја наравија медиумите поттикна многу граѓани ден претходно да се упатат кон бензинските пумпи.

Многумина, особено во пресрет на поскапувањето, имаат навика горивото да го чуваат во канистри или други контејнери и да го чуваат во своите гаражи или слични места. Сепак, постојат одредени аспекти на кои треба да внимавате, како што се ефектите од животот и здравјето на горивото.

Складирањето во несоодветни цистерни, освен што го загрозува здравјето и животот на луѓето, може да доведе до деградација на квалитетот и проблеми со користењето на такво гориво.

Доколку горивото се чува во посебни резервоари, кои имаат можност за одржување и одводнување, се препорачува бензинот да се чува до две години, додека дизел горивото може да се чува до шест месеци.

Во резервоарите може да дојде до кондензација на вода поради големите разлики во температурата на околината, како и развојот на микробиолошка контаминација.
Затоа, складирањето гориво во несоодветни услови може да го расипе и да го скрати рокот на траење. Рокот во канистри може да биде само неколку месеци. Покрај тоа, тоа е многу запалив материјал со кој треба внимателно да се ракува.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…