Биткоинот падна за 10 отсто откако достигна рекордно високо ниво

Биткоинот го достигна највисокото ниво на сите времиња во вторникот пред да падне бидејќи некои инвеститори ги заклучија своите добивки.

Новото лудило околу најголемата криптовалута во светот ја турна цената на 68.869 долари, надминувајќи го претходниот максимум од 68.789 долари, воспоставен на 10 ноември 2021 година. Потоа повторно падна под нивото од 60.000 долари за неколку часа.

Новиот врв го поттикна извонредното враќање на биткоинот по падот во 2022 година, кој создаде огромни загуби за инвеститорите и предизвика пад на неколку главни играчи во индустријата, вклучително и берзата за криптовалути FTX и нејзиниот основач Сем Банкмен-Фрид.

Драматичното повлекување од врвовите во вторникот понуди потсетник за тоа колку нестабилност сè уште го опкружува дигиталното средство, ставајќи го биткоинот во темпо за неговиот најлош ден од 9 ноември 2022 година – непосредно пред FTX да поднесе барање за банкрот.

Досега оваа година, Биткоинот се соочуваше со предизвици од фондовите со кои се тргува преку размена на биткоини кои започнаа со тргување во јануари. Тие средства им дадоа на секојдневните инвеститори широка изложеност на дигитални средства, поттикнувајќи ги очекувањата за рекордна година.

„Побарувачката за овие ETF далеку ги надмина очекувањата на сите“, изјави главниот инвестициски директор на Bitwise Asset Management, Мет Хуган, за Yahoo Finance. Битвајз беше меѓу компаниите кои добија зелено светло од Комисијата за хартии од вредност за управување со еден од овие фондови.

Неколку менаџери со пари сега предвидуваат дека дигиталното средство може да се искачи над 100.000 долари пред крајот на 2024 година.

Инвеститорите исто така наддаваат повисоки за други криптовалути и сродни акции. Етер (ETH-USD), втората по големина криптовалута, го надмина Биткоинот за повеќе од 7 отсто од почетокот на годината. Неколку таканаречени меми монети – како што се dogecoin (DOGE-USD), shiba inu (SHIB) и dogwifhat (WIF) – исто така се во пораст.

Можеби ќе ве интересира...

Владата одлучи: Пензиите ќе се исплатат предвреме, еве кога да ги очекувате

BiznisPRO

Инфлацијата во Чешка падна на 2,3 отсто, најниска од 2021 година

BiznisPRO

Три трговски синџири поднесле барање за стечај: 1.200 луѓе би можеле да останат без работа

BiznisPRO