Боинг го отпушти извршниот директор откако панелот на трупот на 737 падна на сред лет

„Боинг“ соопшти дека шефот на нејзината програма за патнички млазни авиони 737 заминува како дел од менувањето на раководството неколку недели откако експлозивната сила на панелот на трупот на авионот во лет над Орегон, во САД, ги обнови прашањата за безбедноста на производите на компанијата.

Боинг објави дека Ед Кларк, кој работеше таму речиси 18 години и ја водеше програмата 737 од 2021 година, веднаш заминува.

Кларк ја надгледуваше фабриката во Рентон, Вашингтон, каде што беше извршено последното склопување на 737 Max 9 на Alaska Airlines од каде падна трупот на трупот. Федералните истражители рекоа дека по поправката на авионот, недостасуваат завртките потребни за држење на плочата наречена „приклучок“ за дополнителната врата.

Кејти Ринголд, потпретседател на испорака на авиокомпании 737, ќе го наследи Кларк како потпретседател и генерален менаџер на програмата 737 и фабриката во Рентон, се вели во пораката до вработените од Стен Дил, генерален директор на одделот за комерцијални авиони на Боинг.

Компанијата објави неколку други назначувања, вклучително и долгогодишната извршна директорка Елизабет Ленд на новата позиција на виш потпретседател за квалитет на комерцијални авиони.

Потезите се дел од „зголемениот фокус на компанијата да се осигура дека секој авион што го испорачуваме ги исполнува или надминува сите барања за квалитет и безбедност“, рече Дил во е-пошта до персоналот.

„Нашите клиенти бараат и не заслужуваат ништо помалку“, додаде тој.

Експлозивните последици од панелот Max 9 на Alaska Airlines доведе до поголема контрола од регулаторите, американскиот Конгрес и авиокомпаниите во Боинг.

Федералната управа за авијација (FAA) ги приземји сите Max 9 во САД на три недели за да ги прегледа панелите на вратите и го ограничи производството на Боинг додека не се решат другите проблеми со квалитетот. Администраторот на FAA, Мајк Витакер, рече дека Боинг не посветува доволно внимание на безбедноста бидејќи се обидува да изгради повеќе авиони за да ја задоволи побарувачката на авиокомпаниите.

Извршните директори на „Аљаска ерлајнс“ и „Јунајтед ерлајнс“ – двата американски авиопревозници погодени од заземјувањето на „Макс 9“, го изразија својот бес и фрустрација кон компанијата. Тие прашаа што има намера да направи Боинг за да го подобри квалитетот на своето производство.

„Ние го предизвикавме проблемот и го разбираме тоа“, рече извршниот директор на Боинг Дејвид Калхун на 31 јануари. „Разбираме зошто се лути и ќе работиме да ја добиеме нивната доверба“, рече тој.

Калхун рече дека компанијата ги зголемила инспекциите во погоните и добавувачите на делови, назначи пензиониран адмирал да го прегледа управувањето со квалитетот и ја затвори монтажната линија 737 на еден ден за работниците да разговараат за квалитетот и безбедноста.

Критиките за Боинг достигнаа нивоа што не се забележани по двете смртоносни авионски несреќи Макс 8 во Индонезија и Етиопија во 2018 и 2019 година, во кои загинаа 346 луѓе и доведоа до соборување на тогашниот извршен директор на Боинг.

Акциите на The Boeing Co., со седиште во Арлингтон, Вирџинија, паднаа за 1 отсто во средата. А бидејќи панелот падна од трупот на авионот, вредноста на берзата падна за 19 отсто или за 27 милијарди долари.

Можеби ќе ве интересира...

Грција избегна рецесија

BiznisPRO

Денеска нови цени на горивата

BiznisPRO

ПЛАТИТЕ ОСТАНУВААТ ИСТИ: Германија воведува четиридневна работна недела

BiznisPRO