Борба против инфлацијата: Европската централна банка по 10-ти пат ја зголеми каматната стапка

Европската централна банка (ЕЦБ) денеска ја зголеми каматната стапка 10-ти пат по ред во борбата против постојаната и висока инфлација која ги мачи потрошувачите, иако расте стравот дека повисоките трошоци за задолжување можат да придонесат економијата да влезе во рецесија .

Зголемувањето на стапката за четврт процентен поен доаѓа додека централните банки ширум светот, вклучително и Федералните резерви на САД, се обидуваат да проценат дали лекот против инфлација е премногу силен и која е вистинската точка за да се запре брзата серија на камати зголемување на стапките пред да ослабне економијата и луѓето да почнат да ги губат своите работни места.

Одлуката на ЕЦБ ја зголеми референтната каматна стапка на четири отсто, што е драстично зголемување од минус 0,5 отсто пред нешто повеќе од една година. Каматната стапка во моментов е највисока од воведувањето на еврото во 1999 година.

Претседателката на ЕЦБ Кристин Лагард на прес-конференција изјави дека каматната стапка ќе остане на покачено ниво се додека е потребно за да придонесе за намалување на инфлацијата.

Таа рече дека креаторите на монетарната политика ќе продолжат да се потпираат на достапните податоци.

Можеби ќе ве интересира...

Австрија ја намали зависноста од рускиот гас на 21 отсто

Бизнис про

Драстичен скок на цените на нафтата: Светскиот пазар повторно тресе

Бизнис про

Проверувајте ги сметките: Почна исплатата на помошта, познато е кога ќе пристигнат парите за секоја категорија – Ова е листата на граѓани кои ќе примаат владина помош до три илјади денари месечно

Бизнис про