• март 17, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

БОРБА ЗА ПАЗАРОТ Австралија го зголемува производството на минерали од ретки земји, суровини од витално значење за технологијата

БОРБА ЗА ПАЗАРОТ Австралија го зголемува производството на минерали од ретки земји, суровини од витално значење за технологијата

Австралија издвои речиси 500 милиони долари (360 милиони долари) за финансирање на зголемување на производството на минерали од ретки земји, со цел да им овозможи на сојузниците да ги диверзифицираат залихите за да ја потиснат кинеската доминација во тој сегмент на глобалниот пазар.

Австралискиот премиер Скот Морисон денеска презентираше план за финансирање низа проекти во Западна Австралија, велејќи дека земјата ќе стане енергетска поддршка за сојузниците.

– Последните настани покажуваат дека Австралија се соочува со најтешката и најопасната безбедносна средина што сме ја виделе во последните 80 години. „Настаните во Европа се потсетник за тоа колку е блиска врската меѓу енергетската, економската и националната безбедност“, им рече тој на новинарите.

На состанокот на лидерите на групата Quad, составена од Австралија, Соединетите Американски Држави, Јапонија и Индија, одржан во септември во Вашингтон, беше договорено да се подобри безбедноста на синџирот на снабдување со минерали на ретки земји.

– Кина во моментов доминира со околу 70 до 80 отсто од глобалното производство на овие клучни минерали и продолжува да ја консолидира својата доминација над синџирите на снабдување. Оваа иницијатива е дизајнирана да се справи со таа доминација – рече Ангус Тејлор, министер за индустрија, енергија и намалување на емисиите.

Минералите од ретки земји се користат во производството на паметни телефони, компјутери, батерии на полнење и електрични автомобили, како и во воената и вселенската технологија.

Поврзани соддржини

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…
Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција

Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за…

„Ни требаш“, вака германскиот министер за економија Роберт Хабек (Хабек) регрутира квалификувана…
На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата и забраната за увоз во Европската унија

На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата…

Ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено…
Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на нафтата, дури и ако го намалиме производството

Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на…

Русија нема да извезува нафта што е предмет на ограничување на цената…
ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј е вклучен на мрежа вчера во 17:52ч и произведува електрична…
Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок тарифите даваат ефекти

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок…

Скопје, 4 декември 2022 (МИА) – Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле…
УЈП со голема заштеда на струја

УЈП со голема заштеда на струја

Управата за јавни приходи во месец октомври, потроши за 28 %, помалку…