• ноември 9, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Дали Марк Цукерберг денеска ќе им подели откази на вработените во Мета?

Дали Марк Цукерберг денеска ќе им подели откази на вработените во Мета?

Според неофицијални информации, Марк Цукерберг (Цукерберг) ќе го следи примерот на Илон Маск (Илон Маск) и ќе почне да отпушта голем број вработени во Мета.

Тој, наводно, им рекол на извршните директори на состанокот во вторникот дека кратењата првенствено треба да се случат меѓу вработените во секторите за вработување и операции на Мета.

Се очекува вработените да бидат известени за кратењата преку е-пошта што се очекува да биде испратена до сите вработени во 6 часот по ET.

Кратењата во компанијата, која претрпе огромна загуба на пазарната вредност и пад на приходите со падот на акциите за 70 отсто, веројатно ќе влијае на илјадници вработени.

Многу од новите инженери кои работеа на контроверзниот Метаверс во изминатите две години се очекува да бидат на удар на критики, изјавија за Business Insider извори запознаени со ова прашање.

Изворите велат дека Цукерберг изгледал вознемирен за време на повикот и рекол дека е одговорен за погрешните чекори што ги направил Мета. Тој, исто така, рече дека компанијата има премногу вработени бидејќи е преоптимист за нејзиниот раст.

Лори Голер, шеф на човечки ресурси во Мета, рече дека отпуштените вработени ќе добијат најмалку четири месеци плата како отпремнина, изјавија извори за Волстрит журнал.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…