• ноември 9, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Дали Марк Цукерберг денеска ќе им подели откази на вработените во Мета?

Дали Марк Цукерберг денеска ќе им подели откази на вработените во Мета?

Според неофицијални информации, Марк Цукерберг (Цукерберг) ќе го следи примерот на Илон Маск (Илон Маск) и ќе почне да отпушта голем број вработени во Мета.

Тој, наводно, им рекол на извршните директори на состанокот во вторникот дека кратењата првенствено треба да се случат меѓу вработените во секторите за вработување и операции на Мета.

Се очекува вработените да бидат известени за кратењата преку е-пошта што се очекува да биде испратена до сите вработени во 6 часот по ET.

Кратењата во компанијата, која претрпе огромна загуба на пазарната вредност и пад на приходите со падот на акциите за 70 отсто, веројатно ќе влијае на илјадници вработени.

Многу од новите инженери кои работеа на контроверзниот Метаверс во изминатите две години се очекува да бидат на удар на критики, изјавија за Business Insider извори запознаени со ова прашање.

Изворите велат дека Цукерберг изгледал вознемирен за време на повикот и рекол дека е одговорен за погрешните чекори што ги направил Мета. Тој, исто така, рече дека компанијата има премногу вработени бидејќи е преоптимист за нејзиниот раст.

Лори Голер, шеф на човечки ресурси во Мета, рече дека отпуштените вработени ќе добијат најмалку четири месеци плата како отпремнина, изјавија извори за Волстрит журнал.

Поврзани соддржини

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и бензините

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и…

Според информациите дизелот поевтинува за 5 денари, Еуросупер БС-95 ќе се намали…
Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември за субвенционирано снабдување од 1 јануари

Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември…

Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба почна од 1 декември…
Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, традиционално присутна на саемот за…
ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени со сопствено производство

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата…

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи…
Новогодишна понуда на А1

Новогодишна понуда на А1

Неограничен интернет, 5G, зголемени субвенции за мобилни услуги и A1 Combo Business…
НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал…

Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи…
Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…