Толку многу вино што не знаат што да прават со него: Ќе ги уништат лозите

Австралиските фармери уништуваат милиони лози поради вишокот вино.

Во Австралија ќе бидат уништени милиони лози, а десетици милиони ќе останат неискористени за да се намали прекумерното производство на вино кое ги намали цените на грозјето и со тоа ја загрози егзистенцијата на лозарите и производителите на вино.

Падот на потрошувачката на вино ширум светот особено ја погоди Австралија, а особено е намалена побарувачката за евтино црвено вино, кое најмногу се продава на континентот.

Петтиот по големина извозник на вино во светот имал повеќе од две милијарди литри алкохолен пијалок, или производство вредно околу две години, во складиште во средината на 2023 година, според најновите податоци.

Некои вина се расипуваат додека производителите брзаат да ги продадат по секоја цена.

Околу две третини од винското грозје во Австралија се одгледуваат во наводнуваните внатрешни области како што е Грифит, каде што цените на грозјето паднаа во просек до 200 долари за тон минатата година, што е најниска цена во последните децении.

Цената беше 659 долари за тон грозје, според индустриското тело Vine Australia.

Владата, која прогнозира пониски цени подоцна оваа година, рече дека ги препознава значајните предизвици со кои се соочуваат лозарите и е посветена на поддршката на овој сектор, иако многу лозари велат дека владата може да направи повеќе.

За да се балансира пазарот и да се зголемат цените, околу една четвртина од лозите во области како што е Грифит мора да се запре, рече Џереми Кас, шеф на лозарите на Риверина.

Ова, според пресметката на Ројтерс врз основа на податоците од Vine Australia, би довело до уништување на повеќе од 20 милиони лози на 12.000 хектари, или околу 8 отсто од вкупната површина под лозарство во Австралија.

Кога Кина го блокираше увозот за време на политичкиот спор во 2020 година, Австралија го загуби најголемиот пазар за извоз на вино по вредност, рече Ројтерс, додавајќи дека, за разлика од Европа, Австралија не понуди никаква финансиска помош на фармерите за да им помогне да се справат со вишокот вино.

Иако се очекува Кина повторно да дозволи увоз овој месец, тоа нема да го реши проблемот со презаситеноста на виното, бидејќи побарувачката падна многу побрзо отколку на друго место.

Некои области се помалку погодени од падот на побарувачката, како што се Тасманија и долината Јара на Викторија, каде што се произведуваат повеќе бели вина, а поскапите црвени стануваат се попопуларни.

Многу одгледувачи на грозје во Австралија сега се свртуваат кон производството на цитрус и јаткасти плодови.

Можеби ќе ве интересира...

Внимателни инвеститорите на Волстрит, чекајќи го извештајот за инфлацијата

BiznisPRO

Силен раст на цената на нафтата: Вредноста на „црното злато“ е блиску до највисокото ниво годинава

BiznisPRO

Се очекува дека цената на нафтата на краток рок ќе достигне 100 долари за барел

BiznisPRO