Борбата против инфлацијата продолжува: Волстрит падна по последната седница на ФЕД

На Волстрит вчера повторно паднаа најважните индекси, откако записникот од последниот состанок на ФЕД покажа дека монетарните функционери се поделени околу потребата од дополнително зголемување на каматните стапки.

Њујоршкиот Dow Jones изгуби 180,65 поени или 0,52 отсто, на 34.765 поени, S&P 500 падна за 0,76 отсто, на 4.404 поени, а Nasdaq индексот падна за 1,15 отсто, на 13.474 поени.

S&P 500 падна за повеќе од 1,9 отсто во последните два трговски дена, што е негов најголем пад во два дена од април.

Минутите од последниот состанок на Банката на федерални резерви во јули им покажаа на инвеститорите дека повеќето монетарни функционери продолжија да им даваат приоритет на борбата против инфлацијата, што ја зголемува неизвесноста за идните изгледи за каматните стапки.

– Се согласувам со гувернерите дека не сме убедени дека инфлацијата е тотално зад нас. Мислам дека пазарите ќе се грижат за тоа што ќе прави ФЕД во септември и октомври, вели Питер Туз, од инвестицискиот совет на Чејс.

Цените на акциите на банките повторно паднаа најмногу, при што секторскиот индекс на акции на банките падна за 1 отсто, а цената на акциите на Банката на Америка падна најмногу меѓу големите американски банки, за 2,2 отсто.

Цените на акциите на Волстрит беа под притисок во текот на август, при што S&P 500 се лизна на најниското ниво за еден месец бидејќи податоците укажуваа на тврдоглава инфлација, но и на силен економски раст, па инвеститорите стравуваат дека каматните стапки ќе останат високи во долг период на време.

И додека очекуваат крај на затегнувањето на монетарната политика од страна на ФЕД, тие се загрижени дека централната банка би можела да ги задржи високите каматни стапки многу подолго од крајот на првиот квартал од 2024 година.

На европските берзи лондонскиот Ftse индекс вчера падна за 0,44 отсто, на 7.356 поени, а париски CAC за 0,1 отсто, на 7.260 поени, додека франкфуртски DAX зајакна за 0,14 отсто, на 15.789 поени.

Можеби ќе ве интересира...

47.000 компании на работ на пропаст: Ова се најзагрозените

BiznisPRO

Биткоинот постави нов рекорд, никогаш не вредел толку

BiznisPRO

Русите се закануваат: „Барел нафта ќе чини 500 долари, а цената на гасот подобро да не знаете!“

BiznisPRO