Американците оставија повеќе пари во казина од кога било

Комерцијалните казина во САД ќе заработат 66,5 милијарди долари во 2023 година, најдобрата година во индустријата досега, објави Националната трговска асоцијација.

Американската асоцијација за игри соопшти дека вкупниот број е за 10 отсто поголем од 2022 година, што исто така беше рекордна година.

Кога приходите од казина во сопственост на племето ќе бидат објавени подоцна оваа година, вкупниот профит од коцкање во 2023 година се очекува да донесе близу 110 милијарди долари за казина во САД.

„Од традиционалното казино до онлајн коцкањето, побарувачката кај возрасните Американци за овие видови игри е поголема од кога било“, рече претседателот на здружението Бил Милер. Тој посочи дека на почетокот на минатата година инфлацијата била висока, но како што одминувало времето „почнала да се намалува, а потрошувачите почнале да трошат“ и резултатот бил рекордна година за гејмерската индустрија.

АП објави дека слот машините донеле заработка од 35,51 милијарди долари во 2023 година, што е за 3,8 отсто повеќе од 2022 година, додека игрите на маса заработиле 10,31 милијарди долари, што е за 3,5 отсто повеќе. Спортското обложување оствари приход од 10,92 милијарди долари, што претставува зголемување од 44,5 отсто.

Можеби ќе ве интересира...

Пиварницата ги зголемува цените

BiznisPRO

САД инвестираат пет милијарди долари во чипови

BiznisPRO

ЕУ: Европските компании губат милијарди поради фалсификувани производи

BiznisPRO