• март 16, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

„Шпанија остана без брашно, Германија без масло“: Украина им обезбедува половина од потребите за храна, полиците се сериозно празни

„Шпанија остана без брашно, Германија без масло“: Украина им обезбедува половина од потребите за храна, полиците се сериозно празни

Развиените европски економии веќе ги трпат сериозните последици од конфликтот во Украина кога станува збор за снабдувањето со основни прехранбени производи.

Имајќи предвид дека некои луѓе од Украина имаат повеќе од половина од потребите за храна, проблемот е позначаен, а сликите од теренот деновиве зборуваат многу повеќе од зборови.

Германските супермаркети известуваат за намалување на количината на сончогледово масло, поради страв дека војната во Украина може да предизвика недостиг од залихи.

Украина обезбедува над 50 отсто од светскиот пазар за сончогледово масло, а Германија е еден од нејзините најголеми увозници.

– Во моментов забележуваме зголемена побарувачка во нашите продавници, особено за сончогледово масло, како и за семе од репка и маслиново масло – изјави портпаролот на синџирот супермаркети Алди Суд.

Портпаролот на сестринската компанија Алди Норд изјави за Die Welt дека синџирот ќе го задржи правото привремено да ја ограничи продажбата на сончогледово масло по клиент.

Портпаролот на Сојузното здружение на германски трговци на мало, трговија со прехранбени производи, ги повика луѓето да се воздржат од акумулирање и покажување „солидарност“ со другите клиенти, „како на почетокот на круната на кризата“.

Поради страв од недостиг во Шпанија, последните денови има прилив на одредени прехранбени производи, па полиците со брашно и сончогледово масло се празни во многу супермаркети.

Имено, Шпанија досега увезувала сончогледово масло од Украина, а тој увоз покривал дури 62 отсто од потрошувачката.
Сончогледовото масло е производ кој сега тешко може да се најде во продавниците.

Нарачавме нови количества нафта, но со денови нема испораки“, објави продавачка од супермаркет во Барселона, пренесуваат шпанските медиуми.

Некои супермаркети ја ограничија продажбата на сончогледово масло на пет литри по лице.

Истото важи и за брашното кое во моментов тешко се наоѓа во продавниците.

Здружението на веледрогерии и супермаркети „Аседас“ пред неколку дена укажа на „невообичаеното однесување на потрошувачите“ во однос на набавката на сончогледово масло и посочи дека е обезбедено снабдување со масло за јадење и други намирници во Шпанија.

Според медиумите, проблеми со снабдувањето би можеле да настанат уште во лето, доколку нема испорака од Украина.

Исто така, поради недостиг на испораки на жита и пченка од Украина во Шпанија, може да има недостиг на сточна храна.

Поврзани соддржини

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…
Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција

Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за…

„Ни требаш“, вака германскиот министер за економија Роберт Хабек (Хабек) регрутира квалификувана…
На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата и забраната за увоз во Европската унија

На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата…

Ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено…
Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на нафтата, дури и ако го намалиме производството

Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на…

Русија нема да извезува нафта што е предмет на ограничување на цената…
ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј е вклучен на мрежа вчера во 17:52ч и произведува електрична…
Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок тарифите даваат ефекти

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок…

Скопје, 4 декември 2022 (МИА) – Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле…
УЈП со голема заштеда на струја

УЈП со голема заштеда на струја

Управата за јавни приходи во месец октомври, потроши за 28 %, помалку…