• ноември 3, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Четири ЦЕФТА договори чекаат да бидат усвоени

Четири ЦЕФТА договори чекаат да бидат усвоени

Берлин, 3 Ноември 2022. – Директорот на Секретаријатот на ЦЕФТА, Емир Џикиќ, во Берлин ги претстави клучните достигнувања, давајќи фокус на мерките кои обезбедуваат директни придобивки за граѓаните и бизнисите. Во своето обраќање на Самитот за Западен Балкан под покровителство на Берлинскиот процес, тој им честиташе на лидерите на земјите од Западен Балкан и на Советот за регионална соработка за потпишувањето на три договори за мобилност, но повика и на забрзување на процесот на усвојување на договорите постигнати во рамките на ЦЕФТА .
„ЦЕФТА ја постави имплементацијата на Заедничкиот регионален пазар како апсолутен приоритет. До сега ги комплетиравме четирите нови одлуки на Заедничкиот комитет кои чекаат да бидат усвоени“, изјави Џикиќ, набројувајќи ги големиот број одлуки кои се целосно усогласени или се многу блиску до завршување на усогласувањето, но им недостига најважниот чекор – усвојување од Заедничкиот комитет:

• Одлуката за олеснување на е-трговијата ќе ги поддржи малите и средни бизниси кои се занимаваат со интернет продажба, поедноставувајќи ги законите и регулативите за продажба на пазарот на ЦЕФТА.

• Одлука за услуги за достава на пакети помеѓу членовите и Одлука за спречување на неоправдано геоблокирање, со што би се обезбедило исто ниво на заштита на потрошувачите, транспарентност на цените и елиминирање на неоправданите практики на геоблокирање за милиони луѓе кои купуваат онлајн.
• Одлука за признавање на програмата AEOS, која ќе им овозможи на докажаните ЦЕФТА компании да извезуваат по поедноставени царински процедури.
Експертите од ЦЕФТА страните се блиску до завршување на преговорите за шест дополнителни договори со што ќе се исполнат ветувањата на лидерите на Западен Балкан од 2020 година – признавање сертификати, дозволи и лиценци за инженери, туристички агенции, тур-оператори, производители и трговци со мед.

Џикиќ потсети на успехот од проширувањето на Зелените коридори со Грција и Сините коридори со Италија, нешто кое не би било можно без партнерството на ЦЕФТА со Транспортната заедница и поддршката на СРС и Европската комисија.

„Среќни сме што го пробивме мразот и што сè повеќе земји-членки на ЕУ изразуваат интерес за приклучување“, рече директорот на Секретаријатот на ЦЕФТА и додаде: „Зелените коридори се важен потсетник дека регионот може да понуди иновативни решенија кои можат да се проширират и во рамки на ЕУ“.

Џикиќ им честиташе на лидерите на Западен Балкан и на Советот за регионална соработка за потпишувањето на договорот за мобилност и ја најави овогодинешната конференција на ЦЕФТА Week, која ќе се одржи во Брисел на 9 декември, кога ЦЕФТА традиционално го разгледува актуелното претседателство (Молдавија) и ја претставува земјата која ќе претседава со ЦЕФТА- следната година (Црна Гора).

ЦЕФТА е договор за слободна трговија, потпишан во 2006 година, кој опфаќа шест земји од Западен Балкан и Молдавија. Заедничкиот комитет е раководно тело на ЦЕФТА, формирано со Договорот и е составен од претставници на сите членки. Секретаријатот на ЦЕФТА е тело формирано со Договорот за поддршка на Заедничкиот комитет во спроведувањето на агендата на ЦЕФТА. Повеќе на: https://cefta.int/structures/.

Акциониот план за заеднички регионален пазар 2021-2024 година е стратешка рамка за економска интеграција на Западен Балкан, поддржана од лидерите во 2020 година, под покровителство на Берлинскиот процес. ЦЕФТА има задача да испорача мерки кои овозможуваат слободно движење на стоки и услуги во согласност со ЕУ и меѓусебните мерки. Целосното спроведување на економската интеграција во регионот може да донесе дополнителен раст на БДП до 6,7%. Повеќе на: https://cefta.int/legal-documents/.

Поврзани соддржини

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…
Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција

Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за…

„Ни требаш“, вака германскиот министер за економија Роберт Хабек (Хабек) регрутира квалификувана…
На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата и забраната за увоз во Европската унија

На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата…

Ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено…
Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на нафтата, дури и ако го намалиме производството

Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на…

Русија нема да извезува нафта што е предмет на ограничување на цената…
ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј е вклучен на мрежа вчера во 17:52ч и произведува електрична…
Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок тарифите даваат ефекти

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок…

Скопје, 4 декември 2022 (МИА) – Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле…
УЈП со голема заштеда на струја

УЈП со голема заштеда на струја

Управата за јавни приходи во месец октомври, потроши за 28 %, помалку…