Членките на ЕУ го поддржуваат нацрт-законот за правата на хонорарците на онлајн платформите

Денес, Европа е поблиску до одлука да им се даде на привремените работници на онлајн платформите како што е Uber поголеми социјални и работнички права, иако компаниите на терен истакнуваат дека малку ќе се промени со новите правила.

Нацрт-законот, кој Европската комисија го предложи за прв пат во 2021 година, е наменет за околу 28 милиони работници во ЕУ, чиј број, според прогнозите, следната година ќе порасне на 43 милиони.

Пратениците на Европската унија минатиот месец постигнаа политички договор, дури откако го омекнаа предлогот на Европската комисија, за што не успеаја да соберат доволно гласови од земјите на ЕУ, бидејќи Франција, Германија, Естонија и Грција беа воздржани.

Тој прелиминарен договор го укина сетот критериуми, а нацрт-правилникот забранува употреба на автоматизирани системи за следење или одлучување за обработка на одредени видови лични податоци на лица кои вршат работа на платформата, како што се биометриските податоци или нивните емоционални или психолошки држава.

Актуелното претседавање со ЕУ, Белгија, на мрежата Х објави дека на овој начин ќе се подобрат правата на повеќе од 28,5 милиони Европејци, кои работат на привремени работни места.

Убер вели дека ситуацијата останала непроменета, и покрај тоа што земјите од ЕУ го поддржуваат политичкиот договор од февруари.

„Земјите од ЕУ денеска гласаа за одржување на статус кво, а статусот на работниците на платформата продолжува да се одлучува од земја до земја и суд по суд“, рече портпаролот на Uber.

Поради оваа причина, компанијата ги повика земјите од ЕУ да воведат национални закони, „кои им даваат на работниците на платформата заштита што ја заслужуваат“.

Европскиот парламент ќе гласа за договорот следниот месец кога тој би можел да стане закон.

Можеби ќе ве интересира...

Првите резултати од бојкотот: Старбакс отпушта илјадници работници, акциите на Кока-Кола паднаа за 7 отсто

BiznisPRO

Европските и американските берзански индекси растат, цената на нафтата и златото порасна

BiznisPRO

Пиварницата ги зголемува цените

BiznisPRO