Датумот на продолжувањето со работа сè уште не е познат: BMW привремено го СУСПЕНДИРА ПРОИЗВОДСТВОТО во Шенјанг

Германскиот производител на автомобили „БМВ груп“ соопшти дека од утре привремено ќе биде прекинато производството во сите фабрики во кинескиот град Шенјанг поради контролни мерки поврзани со Ковид 19.

Во соопштението се наведува дека допрва ќе се утврдува датумот на обновување на производството.

BMW и кинескиот партнер „Brilliant China Automotive 1114.HK“ имаат производствена база во Шенјанг која вклучува две фабрики за возила, центар за истражување и развој и електрана.

Можеби ќе ве интересира...

Илон Маск отпушти речиси половина од вработените во „Твитер“, а на оние што останаа им постави нов ултиматум

BiznisPRO

Оваа држава забранува увоз на вејп цигари

BiznisPRO

Цената на нафтата падна за речиси 3 долари „Ова е неславниот показател за презаситеност на пазарот“

BiznisPRO