• октомври 18, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Кратења во сите сектори: Мајкрософт отпушти илјада луѓе

Кратења во сите сектори: Мајкрософт отпушти илјада луѓе

Мајкрософт отпушти вработени во тимови низ целата компанија, според повеќе вработени. Само оваа недела 1.000 луѓе останаа без работа.

Се чини дека намалувањата се широко распространети низ целата компанија: разговорите со луѓе блиски до компанијата и објавите на социјалните мрежи како Blind и Twitter покажуваат дека намалувањата влијаеле на сè, од одделот за игри на Xbox до мисијата и технологијата KC на врвната стратешка организација на Microsoft. Ламсон, долгогодишен ветеран на Мајкрософт и менаџер на производи во Канцеларијата на главниот директор за технологија, во понеделникот вечерта објави дека ја изгубила работата.

– Како и сите компании, ние редовно ги проценуваме нашите деловни приоритети и соодветно правиме структурни прилагодувања – изјави портпаролот на Мајкрософт.

– Ќе продолжиме да инвестираме во нашиот бизнис и да вработуваме во клучни области на раст во наредната година – додаде таа.

Мајкрософт во јули соопшти дека планира да отпушти помалку од 1% од својата работна сила од 180.000 лица и значително го забави вработувањето поради стравувањата од рецесија. Не е јасно дали овонеделните отпуштања биле вклучени во претходната бројка.

Зак Крамер, кој го предводи инженерскиот тим на мисијата на Мајкрософт, ги информирал вработените преку е-пошта дека групата ќе ја „деприоритизира работата што веќе е во тек“.

– Ова е тешко да се направи – рече Крамер во е-поштата до која Business Insider имал пристап. „Има многу идеи кои потенцијално би можеле да имаат влијание и секој од нас работеше многу напорно, но мораме да направиме компромиси бидејќи ресурсите не се неограничени и времето е најтешко од сите.

Е-поштата на Крамер не ги спомна експлицитно отпуштањата, но рече дека лидерите ќе работат со оние „дел од промената на приоритетите“ за да ја „заокружат постојната работа и да ги одредат следните чекори“. Тимовите на блокот за сечкање се чини дека вклучуваат Студио Алфа, кое Мајкрософт еднаш го нарече своја „сериозна иницијатива за игри“ за симулации на воени игри, и владиниот тим за проширување на мисијата.

Поврзани соддржини

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…
Утврдени нови цени на горивата

Утврдени нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во јануари: Годишен раст од 4,5% на вкупните депозити и од 8,5% на вкупната кредитна поддршка

Во јануари: Годишен раст од 4,5% на вкупните депозити…

Анализирано на годишна основа, вкупните депозити бележат раст од 4,5%, кој во…
Во изминатото деноноќие произведени се 17.091 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 17.091 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 20.02.2023 година произведе 17.091 MWh електрична енергија, која е…
Падна одлука: Поскапуваат горивата

Падна одлука: Поскапуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Падна одлука – Нови цени на горивата

Падна одлука – Нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Ново значително поевтинување на горивата

Ново значително поевтинување на горивата

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 2,50 ден/лит. Малопродажната…