• октомври 18, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Кратења во сите сектори: Мајкрософт отпушти илјада луѓе

Кратења во сите сектори: Мајкрософт отпушти илјада луѓе

Мајкрософт отпушти вработени во тимови низ целата компанија, според повеќе вработени. Само оваа недела 1.000 луѓе останаа без работа.

Се чини дека намалувањата се широко распространети низ целата компанија: разговорите со луѓе блиски до компанијата и објавите на социјалните мрежи како Blind и Twitter покажуваат дека намалувањата влијаеле на сè, од одделот за игри на Xbox до мисијата и технологијата KC на врвната стратешка организација на Microsoft. Ламсон, долгогодишен ветеран на Мајкрософт и менаџер на производи во Канцеларијата на главниот директор за технологија, во понеделникот вечерта објави дека ја изгубила работата.

– Како и сите компании, ние редовно ги проценуваме нашите деловни приоритети и соодветно правиме структурни прилагодувања – изјави портпаролот на Мајкрософт.

– Ќе продолжиме да инвестираме во нашиот бизнис и да вработуваме во клучни области на раст во наредната година – додаде таа.

Мајкрософт во јули соопшти дека планира да отпушти помалку од 1% од својата работна сила од 180.000 лица и значително го забави вработувањето поради стравувањата од рецесија. Не е јасно дали овонеделните отпуштања биле вклучени во претходната бројка.

Зак Крамер, кој го предводи инженерскиот тим на мисијата на Мајкрософт, ги информирал вработените преку е-пошта дека групата ќе ја „деприоритизира работата што веќе е во тек“.

– Ова е тешко да се направи – рече Крамер во е-поштата до која Business Insider имал пристап. „Има многу идеи кои потенцијално би можеле да имаат влијание и секој од нас работеше многу напорно, но мораме да направиме компромиси бидејќи ресурсите не се неограничени и времето е најтешко од сите.

Е-поштата на Крамер не ги спомна експлицитно отпуштањата, но рече дека лидерите ќе работат со оние „дел од промената на приоритетите“ за да ја „заокружат постојната работа и да ги одредат следните чекори“. Тимовите на блокот за сечкање се чини дека вклучуваат Студио Алфа, кое Мајкрософт еднаш го нарече своја „сериозна иницијатива за игри“ за симулации на воени игри, и владиниот тим за проширување на мисијата.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…