Револт предизвика изјава на директор: „Сиромашните да јадат житарки за да заштедат пари“

Шефот на Келог е на удар на критики поради неговиот коментар дека сиромашните луѓе треба да јадат корнфлекс и житарки за вечера за да заштедат пари.

Извршниот директор Гери Пилник ги даде коментарите додека ги опишуваше напорите на компанијата да привлече клиенти со пониски приходи, објави Sky News.

Оваа изјава се случи за време на маркетиншка кампања и рекламна промоција со слоганот: „Дајте му на кокошката слободна ноќ“.

„Потрошувачите се под голем финансиски притисок. Ова е причината зошто ги рекламираме житариците за вечера. Ако мислите на цената на житариците за семејството наспроти нешто друго што тие можат да јадат, житарките се многу поприфатливи“, изјави Пилник за CNBC.

„Генерално, категоријата житни култури е место каде што многу луѓе би можеле да одат бидејќи чинија житарки со млеко и овошје чини помалку од еден долар. Така, можете да замислите зошто потрошувачите кои се под финансиски притисок може да го сметаат ова како добро за нив. “, продолжи Пилник.

На прашањето дали ваквата порака може да се добие погрешно, господинот Пилник одговори дека компанијата не мисли така.

„Излегува дека повеќе од 25 проценти од потрошувачката на житарки без појадок е всушност вечера. Житарките и пченкарните снегулки за вечера се нешто што веројатно е повеќе во тренд сега, и би очекувале тоа да продолжи бидејќи овие потрошувачи се под финансиски притисок.“ Пилник додадена.

Оваа маркетинг кампања доаѓа во време кога инфлацијата е сè уште висока во многу западни земји, особено кога станува збор за намирници, и покрај намалувањето на стапката во последните месеци.

Индексот на трошоците на животот (CPI) за мерката на инфлацијата минатиот месец изнесуваше 4 отсто во Обединетото Кралство и 3,1 отсто во САД.

Интервјуто со Пилник наиде на бура од негативни коментари по емитувањето. Некои критичари дури повикуваат на бојкот на брендот Келог.

Меѓу оние кои ја осудија изјавата беше и демократскиот сенатор Питер Велч, кој рече: „Работник во Келог заработува 20 долари на час ќе мора да работи 96 години за да ја изедначи годишната заработка на г. Пилник од 4 милиони долари годишно“.

Некои јасно ја изразија својата одбивност од коментарите на Пилкин и маркетиншката кампања за која веруваат дека е насочена кон работничката класа.

„Луѓето не треба да јадат житарки и корнфлекс за вечера, туку корпорациите треба да престанат да ги крадат“, беше еден од коментарите.

Можеби ќе ве интересира...

„Германските складишта за гас може да се полнат повеќе од 100 проценти“

BiznisPRO

Европските и американските берзански индекси растат, цената на нафтата и златото порасна

BiznisPRO

„Младите треба да работат 70 часа неделно“

BiznisPRO