Џеф Безос ги продаде акциите на Амазон за околу 2 милијарди долари

Основачот на Амазон, Џеф Безос, продаде околу 12 милиони акции на компанијата за облак за околу 2 милијарди долари.

Компанијата соопшти во барањето во петокот, набргу откако го претстави планот за продажба на своите акции во текот на следната година.

Продажбата е извршена во среда и четврток, според последниот годишен извештај на компанијата.

Минатата недела Амазон објави дека Безос ќе продаде до 50 милиони акции во компанијата. Планот за продажба, кој подлежи на одредени услови, е одобрен на 8 ноември 2023 година и ќе биде завршен до 31 јануари 2025 година, се додава во документите на компанијата.

Безос, кој ќе се повлече од функцијата извршен директор на компанијата и ќе ја преземе функцијата извршен претседател во 2021 година, ја основа Амазон како продавач на книги во 1994 година.

Тој во моментов е втор најбогат човек во светот со нето богатство од 200 милијарди долари, според индексот на милијардери на Блумберг.

Можеби ќе ве интересира...

Wizz Air нуди до 25% попуст на летовите низ својата мрежа

BiznisPRO

Значително намалување на цената на горивата – ова се новите цени

BiznisPRO

Дневница и над 1500 денари, платена и храна: Овој град во Македонија има потреба од берачи на јаболка

BiznisPRO