Дизни планира спојување од 8,5 милијарди долари со индиска медиумска компанија

ДЕЛХИ – Дизни објави денеска дека има намера да ја спои својата подружница „Стар Индија“ со медиумската компанија „Виаком18“ поддржана од Мукеш Амбани, „Рилијанс индустрис“, во зделка вреден 8,5 милијарди долари.

Reliance ќе го води новиот бизнис, а партнерството би можело да прерасне во една од најголемите медиумски империи во Индија, објави Би-Би-Си. Амбани, најбогатиот човек во Азија, има намера да ги реши проблемите на стриминг компанијата во Индија, а вети и дека ќе обезбеди 1,4 милијарди долари за основање на новата компанија.

Биткоинот надмина 64.000 долари, брка рекорд од 2021 година

Индискиот бизнисмен, кој го изгради своето богатство од 100 милијарди долари (според Форбс) во хемиската и нафтената индустрија, го нарече спојувањето „значителен договор што најавува нова ера во индиската забавна индустрија“.

Компаниите рекоа дека очекуваат работата, за која сè уште треба одобрение од властите, да биде завршена до крајот на оваа или почетокот на следната година.

Комбинираната компанија би можела да има повеќе од 120 канали, опслужувајќи околу 750 милиони клиенти ширум земјата. Viacom18, кој беше создаден во 2007 година преку партнерство помеѓу Rilajans и Paramount, моментално има околу 40 канали. Дизни ги купи „Индиски ѕвезди“ откако купи дел од медиумската империја на Фокс на Руперт Мардок во 2019 година.

Можеби ќе ве интересира...

Русите стануваат посиромашни? „Платата не ни е доволна да ги покриеме трошоците“

BiznisPRO

Русија и Кина ја надминаа планираната трговска размена

BiznisPRO

Данска воведува нови даноци

BiznisPRO