• април 5, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

СТРАВ ОД ГЛАД: Војната во Украина ќе го преполови растот на глобалната трговија, на работ на криза со храна

СТРАВ ОД ГЛАД: Војната во Украина ќе го преполови растот на глобалната трговија, на работ на криза со храна

Светската трговска организација (СТО) ја намали прогнозата за растот на глобалната трговија за оваа година од 4,7 на 2,5 отсто поради војната во Украина и санкциите поврзани со тој конфликт, изјави директорот на СТО, Нгози Оконџо-Ивејла. .

Падот на проекциите е поврзан и со тековните проблеми во глобалниот синџир на снабдување, кој започна пред две години како резултат на пандемијата.

Оконџо-Ивејла изјави дека поради нарушувањето во снабдувањето со храна ќе се зголеми цената на храната, додавајќи дека „стравува дека претстои криза со храна“.

Таа за Би-Би-Си изјави дека Русија и Украина, иако учествуваат со само околу 2,5 отсто во светскиот извоз на стоки, се „многу, многу важни во одредени сектори“.

– На прво место, секако, е грижата за жителите на Украина, кои се раселени и кои немаат доволно храна за јадење – рече таа.

Таа посочи дека глобалната економија „ќе претрпи сериозни последици“ и дека недостигот и влијанието на „ограничувањата на снабдувањето со храна“ особено ќе ги почувствуваат посиромашните земји.

Испораките на многу прехранбени производи, вклучително и пченица и пченка, беа погодени по рускиот напад на Украина. Индустриските организации предупредуваат дека ЕУ се бори со недостиг на сончогледово масло. Украина има 46,9 отсто удел во глобалниот извоз, а Русија 29,9 отсто, според S&P Global, но бидејќи украинските пристаништа се затворени, извозот не е можен.

„Навистина сум загрижен за можен глад, особено во сиромашните земји“, рече Оконџо-Ивеила, наведувајќи ја Африка како поранешен нигериски министер за финансии, при што 35 од 55 земји увезуваат пченица и други житарки од Русија и Украина, а 22 увезуваат ѓубриво.

Според неа, податоците на Африканската банка за развој покажуваат дека цените на храната во многу земји веќе се зголемени за 20 до 50 отсто.

Поврзани соддржини

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и бензините

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и…

Според информациите дизелот поевтинува за 5 денари, Еуросупер БС-95 ќе се намали…
Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември за субвенционирано снабдување од 1 јануари

Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември…

Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба почна од 1 декември…
Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, традиционално присутна на саемот за…
ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени со сопствено производство

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата…

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи…
Новогодишна понуда на А1

Новогодишна понуда на А1

Неограничен интернет, 5G, зголемени субвенции за мобилни услуги и A1 Combo Business…
НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал…

Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи…
Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…