Што ќе се случи со францускиот коњак?

Од јануари, француската индустрија за коњак е цел на антидампинг истрага во Кина поради прекршување на конкуренцијата.

Индустријата за коњак, за која вели дека е „заложник“ на тензиите меѓу ЕУ и Пекинг, смета на состанок меѓу францускиот претседател Емануел Макрон и кинескиот претседател Си Џинпинг во понеделник и вторник за да ја прекине истрагата против дампинг насочена кон Кина, известува БФМ ТВ.

Од јануари, алкохолните пијалоци, како и сите жестоки пијалоци дестилирани од грозјето увезено од Европската унија, се цел на истрага на кинеските власти за наводни антимонополски прекршувања.

Покрената по жалбата на кинеските експерти за алкохол, набљудувачите сметаат дека постапката е одмазда за европската истрага, силно поддржана од Франција, за субвенции за електрични автомобили од кинеско производство.

Со една четвртина од своите шишиња коњак испорачани во Кина, најголемиот пазар во земјата по САД, секторот кој е многу зависен од извозот сега стравува од зголемување на царините, како оние што неодамна ги претрпеа австралиските вина.

Кси се очекува да биде во Франција на 6 и 7 мај за да ги прослави 60-годишнината од дипломатските односи меѓу двете земји за време на државната посета.

Индустријата за коњак, која вели дека вработува 72.500 работници во Франција и заработува 3,35 милијарди евра од извоз, смета на средбата на Кси со Макрон за да ја прекине истрагата за антидампинг.

Можеби ќе ве интересира...

Германија ги дели најголемите субвенции во историјата – И до 20.000 евра по домаќинство

BiznisPRO

Над два милиони луѓе во Германија ќе добијат по 600 евра

BiznisPRO

ПРОГНОЗИИТЕ НЕ СЕ НАЈДОБРИ Оваа земја би можела да „испадне“ од првите 10 економии во светот

BiznisPRO