Од вторник поевтинуваат горивата во Хрватска – литро еуросупер ќе чини 1,55 евра

Од вторник горивото во Хрватска поевтинува за еден до четири центи, па Еуросупер 95 ќе чини 1,55 евра за литар.

Цената на еуродизелот ќе биде за цели четири центи пониска, а литар ќе чини 1,41 евро.

За исто толку ќе поевтини и синиот дизел кој ќе се продава по цена од 87 центи за литар.

Откако новите цени ќе стапат во сила во вторник, тие ќе важат 14 дена, објави ХРТ.

Можеби ќе ве интересира...

Нова цена на горивата

BiznisPRO

Падна одлука во РКЕ: Значајно намалување на дизелот

BiznisPRO

Значително поскапување на горивата: Бензинот достигна 84 денари, дизелот 75,50 за литар

BiznisPRO