Доларот драстично падна минатата недела

На валутните пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути минатата недела остро падна, најмногу во однос на јенот, што е последица на интервенцијата на јапонската централна банка на пазарот за да се запре слабеењето на јенот.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на шесте најважни светски валути, минатата недела падна за 1 процент на 105,08 поени, а во еден момент падна на 104,52 поени, најниско ниво за речиси еден месец. Истовремено вредноста на доларот во однос на европската валута се лизна за 0,65 отсто, па цената на еврото се искачи на 1,0760 долари.

Доларот уште поостро падна во однос на јапонската валута, за 3,4 отсто, а неговиот девизен курс падна на 153,00 јени, блиску до најниското ниво за еден месец.

И покрај честите предупредувања од јапонските власти дека би можеле да интервенираат за да го запрат слабеењето на јенот, во средината на неделата доларот се проби над нивото од 160 јени за прв пат по 34 години.

Но, тоа беше граница која јапонските власти не сакаа да ја игнорираат, па јапонската централна банка интервенираше на пазарот со продажба на долари.

Поради ова, курсот на доларот нагло падна во следните денови, а во еден момент беше на ниво од 151,96 јени, најниско ниво за речиси еден месец. Тие интервенции предизвикаа и пад на курсот на доларот во однос на другите главни валути во светот. Слабеењето на доларот е последица и на пораката од американската централна банка.

Во средата, челниците на ФЕД одлучија да ги остават основните каматни стапки непроменети во опсег од 5,25 до 5,50 отсто бидејќи, како што велат во соопштението, нема натамошен напредок по прашањето на инфлацијата.

Но, претседателот на ФЕД Џером Пауел на прес-конференција рече дека понатамошно зголемување на каматните стапки е малку веројатно. Што се однесува до намалувањето на каматните стапки, се помалку е веројатно дека ФЕД ќе се одлучи за такво нешто пред есен.

Во петокот беше објавено дека бројот на вработени во САД се зголеми за 175.000 во април, околу 70.000 помалку од очекувањата на аналитичарите, при што стапката на невработеност се зголеми од 3,8 на 3,9 отсто.

Платите, пак, се зголемени за 3,9 отсто во последните 12 месеци, што е помалку од растот од 4,1 отсто еден месец претходно. „Заладувањето“ на пазарот на трудот ги поддржа проценките дека ФЕД би можел двапати да ги намали каматните стапки оваа година, почнувајќи од септември.

Можеби ќе ве интересира...

Нов голем раст на просечната плата

BiznisPRO

Европската унија денеска деблокираше околу две милијарди евра од средствата наменети за Унгарија

BiznisPRO

Отпуштањата продолжуваат: Гугл укинува стотици работни места

BiznisPRO