Драстичен пад на цената на нафтата на светските берзи за околу 14%

Вчера нафтата од типот Брент кој се користи во Македонија изнесуваше околу 130 долари, вечерва цената се урна на 110 долари, што е значителен пад.

Цената и натаму паѓа, но флуктациите се големи.

Утрово овој тип на нафта се тргуваше за околу 120 долари по барел.

Силен пад на нафтата е забележан и од типот Wti.

Можеби ќе ве интересира...

ПОЛНЕТЕ РЕЗЕРВОАРИ: Од ноќеска поскапува дизелот, еве ги новите цени на горивата

BiznisPRO

Познати ланци на маркети и казина со малверзации плаќале ефтина струја, УЈП и Финансиска полиција ќе им затропа на врата

BiznisPRO

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

BiznisPRO