• ноември 21, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Државата застана на патот на „нефер профит“

Државата застана на патот на „нефер профит“

Австриските нафтени и гасни компании ќе треба да плаќаат до 40 отсто данок на дополнителниот профит што го оствариле за време на војната во Украина.

Владата во Виена најави воведување специјален данок за оваа и следната година, што е веќе планирано во слична форма и во другите земји од ЕУ.

„Вонредните времиња бараат вонредни мерки“, рекоа вицеканцеларот Вернер Коглер и министерот за финансии Магнус Брунер. Скокот на цените на природниот гас и електричната енергија од почетокот на војната во Украина ги полни касите на некои компании, а ги празни други, на ниво што повеќе не е прифатливо, рече Коглер.

Тој додаде дека таканаречениот неправеден профит што го остваруваат некои компании е всушност „воена дивиденда“ и дека поради тоа треба да се воспостави правда за потрошувачите.

За пресметување на планираниот „придонес во енергетската криза“ ќе се земе предвид нивото на просечната годишна добивка во периодот од 2018 година зголемена за 20 отсто, пренесува Капитал.

Сè што ќе заработат нафтените и гасните компании над тоа ќе се оданочува со 40 проценти.

За компаниите кои инвестираат во обновливи извори на енергија, даночната стапка ќе се намали на 33 проценти.

Дополнително, државата ќе собира приходи од австриските производители на електрична енергија над одреден праг.

Тој праг ќе биде поставен на 180 евра за мегават-час или 140 евра за мегават-час доколку компанијата не инвестира во обновливи извори на енергија.

Државата ќе инкасира 90 проценти од приходите кои ја надминуваат границата од 180, односно 140 евра.

Со оваа давачка и дополнителен данок на добивка, австриската влада сака да финансира мерки за ублажување на последиците од високата стапка на инфлација за жителите и бизнисите.

Тој ги проценува очекуваните приходи меѓу две и четири милијарди евра.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…