Енормни поскапувања пристигнаа и во БиХ: 2,45 евра за литар масло за готвење

Сараево – Цените на горивата и основните прехранбени производи секојдневно скокаат во Босна и Херцеговина.

Така денеска на еден сараевски пазар цената на литар масло за готвење забележана на неверојатни 4,80 конвертибилни марки (2,45 евра), пишува Аваз.

Сето ова доаѓа како последица од 17-дневниот напад на Русија врз Украина, а економските експерти веќе предупредуваат дека војната во таа земја во источна Европа значително ќе влијае на економските, трговските и финансиските движења и движења не само на европскиот континент, туку и во целина. светот.

Војната меѓу Русија и Украина се очекува да предизвика рекордно зголемување на цените на производите од брашно, како што се лебот, тестенините и бисквитите.

Од почетокот на војната, цената на пченицата достигна највисоко ниво во последните 14 години. Русија и Украина заедно произведуваат околу 14 отсто од светската пченица, што сочинува речиси една третина од светскиот извоз на пченица.

Можеби ќе ве интересира...

Гужви на бензинските во Хрватска: Драстично поскапуваат горивата (видео)

BiznisPRO

Просечните плати во Хрватска опаѓаат: Во јули е забележан негативен тренд, а еве колку точно се помали примањата

BiznisPRO

Силата на ветрот: Црна Гора е прва во Европа која произведува електрична енергија од ветерни електрани

BiznisPRO