ЕУ ја удира Кина

Европската унија и нејзините сојузници разгледуваат начини да се справат со извозот на стоки од Кина што би можеле да и помогнат на руската војска, вклучително и воведување дополнителни санкции, изјави специјалниот претставник на ЕУ за спроведување санкции, Дејвид О’Саливан.

Тој разговараше со американските колеги во Вашингтон за растечката улога на Кина и производствените центри во Југоисточна Азија како можни извори на напредни технолошки производи кои би можеле да и помогнат на руската војска, додека западните сојузници се обидуваат да се спротивстават на избегнувањето на санкциите на Москва поради војната во Украина.

Медиумите забележуваат дека Соединетите Држави, ЕУ и партнерите воведоа бројни санкции против Москва во обид да ѝ оневозможат на Русија пристап до приходите и софистицираната технологија, која и е потребна за производство на оружје за војната во Украина.

О’Саливен изјави дека сојузниците се обидуваат да ги намалат обидите на Москва да ги избегне санкциите од Западот и додаде дека во некои случаи ја прекинале испораката на стоки што може да ги користи руската армија, преку земји како Турција, Србија и Обединетите нации. Арапски Емирати.

Тој истакна дека извори на споменатата стока се Хонг Конг, Кина и производствени центри во Југоисточна Азија.
„ЕУ воведе санкции за некои субјекти во Кина и Хонг Конг што ги гледа како дел од мрежата за снабдување за купување европски производи за извоз во Русија и ќе продолжи да го прави тоа“, рече О’Саливен.

Кинеската амбасада во Вашингтон не одговори веднаш на барањето за коментар, но Кина претходно нагласи дека цврсто се противи на санкциите на ЕУ против кинеските фирми поради војната во Украина.

Можеби ќе ве интересира...

Невработеноста во еврозоната во октомври 6,5 отсто

BiznisPRO

Германската компанија Адидас пријави годишна загуба за прв пат од 1992 година

BiznisPRO

Ќе го соборат ли рекордот: Цените на шеќерот во светот повторно пораснаа

BiznisPRO