ЕУ воведе ембарго за увоз на јаглен и вотка од Русија

Членките на Европската Унија синоќа одобрија нови санкции против Русија, кои вклучуваат ембарго за увоз на руски јаглен, дрва и вотка.

Санкциите се однесуваат и на замрзнување на средствата на неколку руски банки, продолжување на забраната за извоз на оружје и други видови извоз во вредност од околу десет милијарди евра.

Европската комисија ги предложи новите санкции по фотографиите од киевското предградие Буча. Членките на состанок на амбасадорите го одобрија предлогот.

Високи претставници на ЕУ најавија дека ако Русија продолжи да ја напаѓа Украина, може да следи целосна забрана за увоз на сите фосилни горива од Русија.

Можеби ќе ве интересира...

Светските цени на храната главно стабилни: Житарките поскапеа за 3 отсто на месечно ниво

BiznisPRO

Цената на овој метал би можела да се зголеми за повеќе од 75 отсто во следните две години

BiznisPRO

„Имаат пари, но немаат пристап“: ММФ предвидува длабока рецесија во Русија поради санкциите

BiznisPRO