Европската унија го казни Apple со 1,8 милијарди евра поради кршење на законот за конкуренција

Европската унија (ЕУ) го казни Apple со 1,8 милијарди евра поради кршење на законот за конкуренција, јавува денеска Би-би-си.
Казната е да се спречи Spotify и другите услуги за стриминг музика да ги известуваат корисниците за опциите за плаќање надвор од Apple Store.

Одлуката на Европската комисија беше поттикната од жалбата на шведскиот сервис за стриминг музика за тоа ограничување и надоместокот од 30 отсто на Apple.
Агенцијата на ЕУ за спроведување на конкуренцијата соопшти дека Apple ја злоупотребува својата доминантна позиција на пазарот веќе една деценија.
Извршниот потпретседател на Европската комисија и комесар за конкуренција Маргрете Вестагер рече дека Apple го направи тоа со „ограничување на програмерите да ги информираат потрошувачите за алтернативни, поевтини музички услуги достапни надвор од екосистемот на Apple“.

„Ова е незаконско. Според антимонополските правила на ЕУ, денес го казнивме Apple со повеќе од 1,8 милијарди евра“, рече Вестагер.
Таа му нареди на американскиот технолошки гигант да ги отстрани сите ограничувања и да се воздржи од слични практики во иднина.

Apple тврди дека ќе се жали на одлуката, бидејќи нема докази дека потрошувачите биле оштетени.

„Одлуката е донесена и покрај неуспехот на Комисијата да открие какви било веродостојни докази за штета на потрошувачите и ја игнорира реалноста на просперитетен, конкурентен и брзо растечки пазар“, се вели во соопштението на компанијата.

Можеби ќе ве интересира...

Нов шок за граѓаните: Позната модна куќа од Германија прогласи банкрот

BiznisPRO

САД купуваат 60 милиони барели нафта за резерви за прв пат по 20 години

BiznisPRO

Германците се вртат кон алтернативни системи, сè повеќе користат дрва за загревање на своите домови

BiznisPRO