Uber плаќа 272 милиони долари

Тужбата поднесена од такси здруженијата во Австралија против Uber нема да заврши пред Врховниот суд на Викторија.

Меѓународниот гигант за приватни транспортни услуги се согласи да плати компензација на возачите на такси и изнајмување автомобили, како и на нивните здруженија, поради загубата на приходите и вредноста на лиценцата откако Uber влезе на австралискиот пазар.

Како што соопшти судијката Лиза Николс, тужбата во Врховниот суд на Викторија е повлечена откако правните застапници на Uber го известиле судот дека компанијата ќе плати 271,8 милиони долари во вонсудска спогодба.

Тоа е петта по големина спогодба во историјата на австралиските судови и една од најуспешните групни тужби против Uber, велат адвокатите кои стојат зад случајот.

Мајкл Донели, директор на адвокатската фирма Морис Блекбурн, рече дека на спогодбата и претходела петгодишна правна битка во која Uber „продолжил да се бори со сета своја сила“.

„После години одбивање да се направи вистинската работа за оние за кои тврдиме дека се повредени, адвокатите на Uber ни сигнализираа на скалите до судницата дека се подготвени да се договорат со илјадници Австралијци кои се здружија за да ги повратат загубите од овој глобален џин“, рече тој.

Тој додаде дека „овој случај успеа таму каде што многу други не успеаја“.

– Во Викторија, Квинсленд и Западна Австралија беа покренати случаи против државните влади и сите пропаднаа. Она што го бараа членовите на нашата група не беше уште еден сет на изговори, туку конкретен исход и денеска го добивме – додаде адвокатот од „Морис Блекбурн“.

Донели рече дека спогодбата ќе го „отстрани секое сомневање“ дека Uber е одговорен.

Во соопштението доставено до ABC, Uber рече дека во времето кога компанијата почнала да работи, прописите кои ги регулираат транспортните услуги што ги нудат „не постоеле никаде во светот, а камоли во Австралија“.

„Денес е поинаку, бидејќи Uber сега е регулиран во секоја држава и територија низ Австралија и е признат од владите како важен дел од транспортот на нацијата“, се вели во соопштението.

Исто така, се додава дека „од 2018 година, Uber има дадено значаен придонес во различни програми за компензација на таксисти и такси здруженија на државно ниво“, и дека со денешното предложено решение „овие прашања дефинитивно се оставени во минатото“.

Повеќе од 8.000 сопственици на такси и автомобили за изнајмување се дел од колективната тужба против Uber, поднесена во 2019 година. Во тужбата се тврди дека Uber Австралија и нејзините матични компании „свесно работеле незаконски“ и затоа имале неправедна предност во однос на таксито и се изнајмуваат вози-возачи кои во својот бизнис го почитувале законот.

– Нашето клучно тврдење е дека при лансирањето на платформата Uber X, Uber користеше нелиценцирани автомобили и неакредитирани возачи. Uber рече дека тоа е иновација, а ние рековме дека е нелегално и претставува заговор со злонамерни средства – рече адвокатката Донели.

Uber X е името на услугата за приватен автомобил што ја нуди компанијата Uber, која нуди и транспортни услуги.

Во тужбата се наведува и дека Uber ги довел во заблуда регулаторите, ги блокирал властите и користел електронски прекинувач за убивање за да го прекине пристапот до серверите на Uber за да го спречи спроведувањето на законот за време на полициските рации.

Датотеките на Uber од протечените документи објавени во 2022 година откриваат дека компанијата користела слични стратегии за да се етаблира во речиси 30 земји низ светот.

Јавниот обвинител Ник Андријанакис, поранешен таксист, вели дека населбата Убер е „победа за малите бизниси, таксистите и нивните здруженија“.

– Ја изгубив страста за работа, ја изгубив и регистерската табличка за такси од половина милион долари и останав без приходите со кои се хранев моето семејство. А, моето семејство отсекогаш се занимавало со такси, татко ми бил таксист, син ми и додека студирал – рече Андријанакис, додавајќи дека вкупно изгубил повеќе од милион долари бидејќи бил принуден да го напушти такси бизнисот кога Uber влезе во Австралија.

– Дојдоа на нашите брегови нелегално, како пирати, го прекршија секој закон и секоја регулатива – тврди поранешниот таксист.

Директорот на адвокатската канцеларија „Морис Блекбурн“ Мајкл Донели потврди дека хонорарот за фирмата што ја води ќе биде меѓу 30 и 35 милиони долари. Како што истакна, остатокот од приходите од порамнувањето, од речиси 240 милиони долари, ќе биде поделен на сите кои учествувале во судскиот спор. Сепак, парите нема да се делат подеднакво, бидејќи некои членови претрпеа поголеми финансиски загуби од другите.

Можеби ќе ве интересира...

Падна цената на нафтата

BiznisPRO

ОН: Електронскиот отпад се трупа, а нивоата на рециклирање се ниски и се закануваат да опаѓаат

BiznisPRO

Борбата против инфлацијата продолжува: Волстрит падна по последната седница на ФЕД

BiznisPRO