фото Pixabay

Секој 24-ти граѓанин овде е милионер

Речиси 350.000 милионери живеат во Њујорк, што е повеќе од кој било друг град.

Тоа е зголемување за повеќе од 48 отсто за десет години, според глобалното рангирање на најбогатите градови на Henley & Partners, консултантска фирма за имиграција.

Тоа значи дека приближно секој 24-ти жител на овој град со 8,26 милиони жители има седумцифрена нето вредност.

Извештајот откри дека Њујорк е дом на 60 милијардери и 744 луѓе кои можат да инвестираат повеќе од 100 милиони долари, според Блумберг.

Бумот на финансиските пазари во последните години поттикна раст во најбогатите градови во светот, вели Јерг Штефен, извршен директор на Henley&Partners. Меѓутоа, тоа не е секаде, а Лондон изгуби 10 отсто од своето милионерско население во последната деценија, делумно поради одлуката на Велика Британија да ја напушти Европската унија.
Хонг Конг забележа пад од 4 отсто во своите милионери, бидејќи богатите иселеници се собраа во Сингапур поради строгите ограничувања во Кина за време на пандемијата „Ковид-19“. Некои градови во пораст го вклучуваат кинескиот Шенжен, каде што бројот на милионери пораснал за 140 отсто во изминатата деценија.

Популацијата на милионери се удвои во Бенгалуру, Индија, Хо Ши Мин Сити, Виетнам и Скотсдејл, Аризона. Дубаи е најбогат град на Блискиот Исток, а на 21 место во светот.

Врз основа на богатството по глава на жител, Монако е на првото место во светот, каде што повеќе од 40 отсто од неговите жители се милионери, а Њујорк е втор.

Можеби ќе ве интересира...

Се нижат скандали со брзите кредити

BiznisPRO

Вредноста на доларот речиси непроменета: Сите погледи се вперени во FED

BiznisPRO

Цените на гасот на европската берза ТТФ се на највисоко ниво во последните пет месеци од 34,9 евра за мегават-час

BiznisPRO