Тони уште еден познат моден бренд?

Модниот трговец на мало, Тед Бејкер, наводно се подготвува да затвори 86 продавници и да укине стотици работни места.

Компанијата No Ordinary Designer Label, која е во сопственост на Authentic Brands Group (ABG) и работи како Ted Baker, денеска поднесе предлог за ангажман на стечајната управа на Teneo Financial Advisory.

Нивното вработување најверојатно ќе резултира со затворање на продавници и кратење на работни места, пренесува Sky News.

Иако размерите на проблемите на компанијата се уште не се познати, овој моден бренд има 86 продавници во Велика Британија.

Можеби ќе ве интересира...

Од денеска плаќаме поскап дизел – достигна над 80 денари

BiznisPRO

Нова цена на бензините

BiznisPRO

Франција го забранува името месо за растителни производи

BiznisPRO