Европските берзи благо пораснаа, но тргувањето е претпазливо

НА ЕВРОПСКИТЕ берзи утринава цените на акциите благо пораснаа, приближувајќи се до рекордни нивоа, но тргувањето е претпазливо пред новите податоци за инфлацијата во САД, кои би можеле да влијаат на насоката на пазарот.

Индексот STOXX 600 на водечките европски акции во 9:30 часот порасна за 0,2 отсто, што е блиску до највисокото ниво во историјата, достигнато вчера. Истовремено, лондонскиот FTSE индекс зајакна за 0,01 отсто, на 7.772 поени, додека франкфуртски DAX порасна за 0,28 отсто, на 18.010 поени, а париски CAC за 0,58 отсто, на 8.185 поени.

Внимателно се тргува и на азиските берзи. MSCI индексот на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, беше речиси непроменет во 9 часот и 30 минути во споредба со вчера, кога го достигна највисокото ниво во последните седум месеци.

Утрово на токиската берза индексот Никеи порасна за 0,3 отсто, а цените на акциите во Јужна Кореја за 0,9 отсто. Во Австралија, Шангај и Хонг Конг тие паднаа меѓу 0,2 и 0,7 отсто.

На берзите се тргува внимателно, како и вчера на Волстрит, кога Dow Jones зајакна 0,10 отсто, додека S&P 500 се лизна за 0,19 отсто, а Nasdaq индексот 0,54 отсто.

Падот на S&P 500 и Nasdaq најмногу се должи на падот на цените на акциите на производителите на чипови како што се Nvidia и Intel, бидејќи инвеститорите решија да извадат дел од нивниот профит од пазарот, по силниот собир на тие акции во последните недели.

Вчера индексот на тој сектор падна за 2,5 отсто, но од почетокот на годината и натаму е во пораст за околу 17 отсто, благодарение на оптимизмот на инвеститорите во однос на развојот на вештачката интелигенција.

Инвеститорите се претпазливи бидејќи денеска треба да се објави извештајот за цената на производителите во САД во февруари. Во вторникот, податоците за потрошувачките цени покажаа дека инфлацијата не се намалила во изминатите два месеци, што значи дека американската централна банка би можела да ги задржи каматните стапки на покачени нивоа подолго од очекуваното.

Пазарното расположение продолжува да биде дека ФЕД може да започне со намалување на каматните стапки во јуни. Меѓутоа, доколку извештајот покаже дека цените на производителите пораснале повеќе од очекуваното, проценките за намалување на каматните стапки во јуни би паднале, што може да има негативно влијание на пазарот.

Можеби ќе ве интересира...

Падна на вредноста на доларот

BiznisPRO

Драстичен пад на цените на нафтата на светските берзи

BiznisPRO

Амазон се повлекува од договорот вреден 1,3 милијарди евра

BiznisPRO