• ноември 2, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Федералните резерви на САД повторно ја зголемија референтната каматна стапка

Федералните резерви на САД повторно ја зголемија референтната каматна стапка

Федералните резерви на САД објавија дека ја зголемуваат референтната каматна стапка за 0,75 отсто, пред изборите за Претставничкиот дом и третина од Сенатот следниот вторник, кои според многумина се клучни и ќе одлучат за иднината на Америка.

Тоа е четврто последователно зголемување од 0,75 отсто и шесто зголемување на референтната каматна стапка годинава, јавува Би-Би-Си.

Се вели дека ова е најновиот во серијата напори за спречување на зголемените трошоци што ги чувствуваат домаќинствата ширум светот.

Би-Би-Си посочува дека Федералните резерви одлучиле на овој чекор со цел да ја намали инфлацијата.

Трошоците за храна во САД растат со најбрзо темпо од 1970-тите, при што цените на намирниците скокнаа за 13,5 отсто од минатиот септември до овој септември, додека платите не се задржаа нагоре.

Прес секретарот на Белата куќа Карин Жан-Пјер рече дека зголемувањето на референтната каматна стапка на Федералните резерви ќе помогне да се намали инфлацијата, а зголемувањето на хипотекарните стапки треба да ја „олади“ инфлацијата на пазарот на недвижности.

Шефот на Федералните резерви Џером Пауел изјави дека одговорноста на американската централна банка „да ја врати стабилноста на цените“, која е основа на американската економија, е неопходна за силен пазар на труд.

Пауел предвидува дека ќе бидат потребни други зголемувања на каматните стапки и дека рестриктивниот пристап во политиката ќе мора да продолжи. Тој изјави и дека американската економија „значително“ забавила од минатата година, како и растот и потрошувачката.

И покрај тоа, стапката на невработеност е најниска во последните 50 години, а пазарот на труд е се посилен.

Тој истакна дека еден од ризиците од продолжување на високата инфлација, што најмногу се чувствува кога се во прашање цените на храната, горивото и становите, е дека се укоруваат очекувањата дека таа ќе продолжи да расте.

Како таква, Федералните резерви остануваат посветени на одржување на инфлацијата на ниво од два проценти, додаде тој.

„Во одреден момент, ќе стане соодветно да се забави темпото на (референтната каматна стапка) зголемувања, бидејќи се приближуваме до нивото на каматните стапки што ќе биде доволно за намалување на инфлацијата до нашата цел од два проценти“, рече Пауел, додавајќи дека таму е уште долг пат до нив.

Тој рече дека знае дека активностите на Федералните резерви ќе влијаат на семејствата, заедниците и бизнисите низ САД, но „се што правиме е во служба на нашата јавна мисија“ за воспоставување стабилност и силен пазар на труд.

Поврзани соддржини

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните…

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои…