• ноември 2, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Федералните резерви на САД повторно ја зголемија референтната каматна стапка

Федералните резерви на САД повторно ја зголемија референтната каматна стапка

Федералните резерви на САД објавија дека ја зголемуваат референтната каматна стапка за 0,75 отсто, пред изборите за Претставничкиот дом и третина од Сенатот следниот вторник, кои според многумина се клучни и ќе одлучат за иднината на Америка.

Тоа е четврто последователно зголемување од 0,75 отсто и шесто зголемување на референтната каматна стапка годинава, јавува Би-Би-Си.

Се вели дека ова е најновиот во серијата напори за спречување на зголемените трошоци што ги чувствуваат домаќинствата ширум светот.

Би-Би-Си посочува дека Федералните резерви одлучиле на овој чекор со цел да ја намали инфлацијата.

Трошоците за храна во САД растат со најбрзо темпо од 1970-тите, при што цените на намирниците скокнаа за 13,5 отсто од минатиот септември до овој септември, додека платите не се задржаа нагоре.

Прес секретарот на Белата куќа Карин Жан-Пјер рече дека зголемувањето на референтната каматна стапка на Федералните резерви ќе помогне да се намали инфлацијата, а зголемувањето на хипотекарните стапки треба да ја „олади“ инфлацијата на пазарот на недвижности.

Шефот на Федералните резерви Џером Пауел изјави дека одговорноста на американската централна банка „да ја врати стабилноста на цените“, која е основа на американската економија, е неопходна за силен пазар на труд.

Пауел предвидува дека ќе бидат потребни други зголемувања на каматните стапки и дека рестриктивниот пристап во политиката ќе мора да продолжи. Тој изјави и дека американската економија „значително“ забавила од минатата година, како и растот и потрошувачката.

И покрај тоа, стапката на невработеност е најниска во последните 50 години, а пазарот на труд е се посилен.

Тој истакна дека еден од ризиците од продолжување на високата инфлација, што најмногу се чувствува кога се во прашање цените на храната, горивото и становите, е дека се укоруваат очекувањата дека таа ќе продолжи да расте.

Како таква, Федералните резерви остануваат посветени на одржување на инфлацијата на ниво од два проценти, додаде тој.

„Во одреден момент, ќе стане соодветно да се забави темпото на (референтната каматна стапка) зголемувања, бидејќи се приближуваме до нивото на каматните стапки што ќе биде доволно за намалување на инфлацијата до нашата цел од два проценти“, рече Пауел, додавајќи дека таму е уште долг пат до нив.

Тој рече дека знае дека активностите на Федералните резерви ќе влијаат на семејствата, заедниците и бизнисите низ САД, но „се што правиме е во служба на нашата јавна мисија“ за воспоставување стабилност и силен пазар на труд.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…