Фолксваген ЗАПРЕ со вработување: Менаџментот принуден да заштеди поради падот на заработката

Најголемиот европски производител на автомобили, концернот Фолксваген, нема да вработува нови работници до понатамошно известување. Тоа е дел од планот за штедење што раководството е принудено да го прави поради ниските плати.

Во рамките на програмата за штедење, со која треба да се заштедат милијарди евра за „Фолксваген“ од Волфсбург, до понатамошно известување се стопирани вработувањата на нови работници и отворањето нови работни места. Поради програмата за ефикасност, засега нема да има надворешно вработување – потврди во петокот за весникот Бизнис инсајдер портпаролот на Фолксваген.

Заднина на оваа мерка е програмата за ефикасност која раководството на Фолксваген ја преговара со синдикатот од почетокот на октомври. Програмата треба да ја извлече VW од сегашните тешкотии предизвикани од високите трошоци и честите прекини на производството, со кои компанијата се бори од почетокот на пандемијата на коронавирус.

Дополнително, електричните автомобили не се продаваат во количини што ги очекуваше менаџментот и компанијата се уште се влече по судови поради скандалот со дизелот. Конкретно, продажбата на важниот кинески пазар падна. Во септември производството во погоните на „VW“ беше прекинато поради проблеми со ИТ мрежата.

Во првите девет месеци од годинава оперативната профитна маржа падна на 3,4 отсто. Тоа значи дека од 100 евра промет остануваат само 3,4 евра добивка, пишува Дојче веле.

Програмата за ефикасност наречена „Програма за перформанси“, која беше објавена летово, треба да заштеди десет милијарди евра на концернот до 2026 година и да ја зголеми профитната маржа на 6,5 отсто. Фолксваген пред неколку недели ги демантираше медиумските извештаи дека концернот планира да отпушти 4.000 вработени во менаџментот.

Можеби ќе ве интересира...

Затворија 150 фабрики за облека за еден ден: Работниците бараа повисоки плати, па добија отказ, а тројца загинаа

BiznisPRO

Германската индустрија ги подобрува синџирите на снабдување

BiznisPRO

Поскапи и елките

BiznisPRO