Проблем со сопирачките: Тесла повлекува речиси 55.000 возила

Американската Национална управа за безбедност во сообраќајот (NHTSA) денеска објави дека Tesla ќе повлече 54.676 возила Model X произведени помеѓу 2021 и 2023 година.

Оваа одлука беше донесена откако контролорот на нивното возило не можеше да открие ниска течност за сопирачките и не покажа предупредувачко светло.

Тесла објави бесплатна надградба на софтвер преку воздух (OTA) за да го реши проблемот, се вели во соопштението на NHTSA.

Американскиот регулатор додаде дека Тесла не знае за несреќи, повреди или смртни случаи кои би можеле да бидат поврзани со овој дефект на возилата „модел x“.

Можеби ќе ве интересира...

Германија: Канабисот легален од понеделник

BiznisPRO

Повторно промени: Пензиониран на 67 години?

BiznisPRO

Лидл во Србија повлече два бисквита од пазарот поради можно присуство на метални фолии

BiznisPRO