• март 19, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Германски министер за економија: Снабдувањето со гас за следната зима не е целосно обезбедено

Германски министер за економија: Снабдувањето со гас за следната зима не е целосно обезбедено

Снабдувањето со гас во Германија за следната зима се уште не е целосно обезбедено, а не се исклучени и прекини во снабдувањето со гас за големите потрошувачи, изјави денеска германскиот министер за економија Роберт Хабек.

„Ако Германија веќе не добива гас од Русија следната зима, целосното снабдување нема да биде целосно загарантирано“, изјави Хабек, член на Зелените, за Deutschlandfunk.

Во овој случај, законот предвидува одвојување на големите потрошувачи, пред се индустриските постројки, од синџирот за снабдување со гас со цел да се гарантира доволно гас за домаќинствата и објектите како што се болниците. Хабек рече дека федералната влада „прави се“ во моментот за да ја спречи ситуацијата. Хабек го наведе намалувањето на зависноста од рускиот гас како најважна цел.

Германскиот министер за економија денеска патува во Катар и Обединетите Арапски Емирати за да обезбеди доволно количества течен гас (LNG) и течен водород како алтернативно еколошки енергенси. Катар е еден од најголемите светски производители на течен природен гас.

По почетокот на рускиот напад врз Украина и со цел да се намали зависноста од рускиот гас, германскиот канцелар Олаф Шолц најави изградба на два терминали за ЛНГ во Германија.

Поврзани соддржини

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните…

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои…