Германскиот министер за финансии до земјоделците: Нема повеќе пари за субвенции

Германскиот министер за финансии Кристијан Линднер денеска се појави пред илјадници земјоделци кои протестираат против зголемувањето на даноците и им порача дека нема пари за идни субвенции.

„Не можам повеќе да ви ветувам државна помош од федералниот буџет“, им рече Линднер на насобраните од бината пред Бранденбуршката порта.

Сепак, рече дека можат заеднички да се борат за земјоделците да уживаат поголема слобода и почит.

Протестите избија по одлуката на владата да ги укине даночните олеснувања за земјоделците на дизелот во обид да го балансира буџетот за 2024 година по одлуката на Уставниот суд во ноември, што ја принуди да ги ревидира плановите за трошење.

Владата рече дека ќе ги задржи даночните олеснувања за новите земјоделски возила, но постепено ќе ги укине паузите за дизел гориво за земјоделците во следните неколку години.

Земјоделците, пак, со поддршка на опозициските конзервативци и екстремната десница, посочуваат дека тоа не е доволно.

„Имам почит кон секој политичар кој е подготвен да дојде пред нас“, рече шефот на Сојузот на фармери Јоаким Руквеид, кој во еден момент мораше да го земе микрофонот од Линднер и да ја замоли толпата да престане да му се потсмева и да го слуша.

Можеби ќе ве интересира...

Со 250 милиони денари во интервентниот фонд ќе им се помага на земјоделците

BiznisPRO

Рудник САСА продолжува со поддршката за одржливост на рибниот фонд на езерото Калиманци

BiznisPRO

Албанија стави рампа за увоз на македонско свинско месо

BiznisPRO