Го смислила методот „последна бројка“: Со генијален трик успеала да заштеди 900 за 6 месеци

Викс Манро (59) од Сомерсет, Англија, која работи како финансиски советник, открила паметен и едноставен трик кој и помогнал да заштеди повеќе од 900 евра за божиќен шопинг во период од шест месеци.

Викс секогаш размислува за различни начини за штедење, а последните шест ипол месеци ги пробуваше трикот „последна бројка“.

– Многу луѓе штедат по едно евро дневно или десет евра неделно, но ми се допаѓа методот „последна бројка“ бидејќи е малку поинаков и го прави штедењето позабавно. Тоа е лесен начин да се изгради навика за штедење. Со примена на овој трик успеав да заштедам повеќе од 900 евра. Ова се пари што можам да ги оставам за божиќни трошоци и во кои можеме да уживаме следниот месец – откри таа.

Заштедата преку методот „последен број“ е многу едноставна.

Треба само да го проверите салдото на вашата сметка на крајот од секој ден, а потоа да го додадете последниот број на вашата штедна сметка или во вашата тегла или плико.

На пример, ако имате 375 евра на вашата сметка, тогаш ставете 50 центи или 5 евра на вашата штедна книшка.

На секое евро дајте му цел
Кога штедите користејќи го методот „последен број“, ќе има денови кога не треба да штедите ништо бидејќи состојбата на вашата сметка завршува на нула.

– Но, ќе има и денови кога ќе треба да заштедите 9 евра на штедна книшка – рече Викс, кој во просек заштедуваше по околу 35 евра неделно, што изнесуваше околу 140 евра месечно.

Од мај оваа година, Wix штеди со методот „последен број“.

– Со текот на неделите и месеците парите почнуваат да се таложат. Ми се допаѓа тоа што пред декември завршив со повеќе од 900 евра заштеда – рече таа.

Викс откри и како да стекнете навика да ставате пари настрана.

– Постојат многу различни методи, па мора да го пронајдете оној кој најмногу ви одговара. Заштедата преку трикот „последниот број“ е многу изводливо, но и донекаде налик на игра. Ако можете да го направите забавно штедењето, толку подобро – рече таа.

Клучот, додава Викс, е редовно да се ставаат пари настрана.

– Штедењето малку по малку често ги прави големите трошоци многу попристапни. Сепак, важно е да се погрижите да ги чувате вашите заштеди одвоени од вашите секојдневни трошоци. Во спротивно, постои ризик да посегнете по заштедата – истакна таа.

Викс тврди дека добар начин да се надмине тоа искушение е на секое евро да му се даде цел.

Ова значи да им дадете на вашите пликови или тегли каде што ги чувате вашите заштеди конкретно име за да знаете за што точно штедите.

Можеби ќе ве интересира...

ИНВЕСТИЦИИ ОД 88 МИЛИЈАРДИ ЕВРА Технолошкиот гигант гради фабрика за чипови во Германија

BiznisPRO

НОВИ КРАТЕЊА: Фолксваген отпушта работници, околу 2.000 луѓе ќе останат без работа

BiznisPRO

Состојба на крипто берзите: Биткоинот стабилен на 26.870 евра

BiznisPRO