Гужви на бензинските во Хрватска: Драстично поскапуваат горивата (видео)

Горивата на бензинските пумпи во Хрватска утре повторно поскапуваат.

Порталот Cijenegoriva.info објави неофицијални цени.

– Резервоар од 50 литри бензин може да поскапи за 5,40 евра, просечниот резервоар за дизел може да поскапи за 9,24 евра, просечниот резервоар за ТНГ може да поскапи за 1,18 евра – објави порталот.

На тој начин бензините би можеле да поскапат за околу 0,10 евра по литар. Дизелот би можел да поскапи и за 0,18 евра за литар.

На бензинските пумпи ширум државата вечерва има гужви.

Во моментов еуросупер 95 во Хрватска се точи за 1,61 евра односно 99 денари, додека дизелот за 1.67 евра, односно 102,7 денари.

Можеби ќе ве интересира...

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Бизнис про

Добра вест: Цените на горивата не се менуваат – ова се цените по кои ќе се точат бензинот и дизелот

Бизнис про

Ценовен шок на пазарот: Нов драматичен скок на цената на нафтата

Бизнис про