Heineken ја зголемува цената на пивото

Heineken, вториот по големина производител на пиво во светот и производител на најпродавано пиво во Европа, ги зголемува цените, јавува Би-Би-Си.

Извршниот директор Долф ван ден Бринк истакнува дека зголемувањето на цените на суровините и енергијата е без преседан „и toa ја принудува компанијата да ги зголеми цените#.

Сè уште не е јасно колку ќе чини пивото.

На почетокот на овој месец, Carlsberg, исто така, објави дека ќе ги зголеми цените.

Компанијата вели дека трошоците за производство се зголемени за меѓу 10 и 20 отсто. Јачменот чинеше двојно повеќе од лани, а алуминиумот поскапе за 50 отсто. Расте и транспортот и трошоците за струја.

Изјавата дојде по силната година за холандскиот производител на пиво, во која нето приходите се зголемија за 11,3 отсто на 21,9 милијарди евра, а продажбата на пивото Heineken се зголеми за 17,4 отсто.

Добивката расте за 80 отсто, но резултатот годинава е „неизвесен“ поради повисоките трошоци.

Можеби ќе ве интересира...

Посебни правила за оние кои немаат ЕУ документи, а сакаат да работат во Норвешка: Еве колку време е потребно за да се добие работна дозвола

BiznisPRO

Омилениот бренд на Македонците под истрага

BiznisPRO

Златните совети ќе ве спасат од нервоза: Трите најстресни деловни ситуации и како да се справите со нив

BiznisPRO