• февруари 17, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Heineken ја зголемува цената на пивото

Heineken ја зголемува цената на пивото

Heineken, вториот по големина производител на пиво во светот и производител на најпродавано пиво во Европа, ги зголемува цените, јавува Би-Би-Си.

Извршниот директор Долф ван ден Бринк истакнува дека зголемувањето на цените на суровините и енергијата е без преседан „и toa ја принудува компанијата да ги зголеми цените#.

Сè уште не е јасно колку ќе чини пивото.

На почетокот на овој месец, Carlsberg, исто така, објави дека ќе ги зголеми цените.

Компанијата вели дека трошоците за производство се зголемени за меѓу 10 и 20 отсто. Јачменот чинеше двојно повеќе од лани, а алуминиумот поскапе за 50 отсто. Расте и транспортот и трошоците за струја.

Изјавата дојде по силната година за холандскиот производител на пиво, во која нето приходите се зголемија за 11,3 отсто на 21,9 милијарди евра, а продажбата на пивото Heineken се зголеми за 17,4 отсто.

Добивката расте за 80 отсто, но резултатот годинава е „неизвесен“ поради повисоките трошоци.

Поврзани соддржини

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните…

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои…