• ноември 4, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Идните инженери со голем интерес за можностите за пракса и вработување во БРАКО

Идните инженери со голем интерес за можностите за пракса и вработување во БРАКО

Студентите од Машинскиот факултет, ФЕИТ, ФИНКИ и Технолошко – металуршкиот факултет во изминатите четири дена изразија огромен интерес и во голем број го посетуваа штандот на македонската компанија БРАКО за време на Саемот за практикантство и вработување.

Младите идни инженери од различни струки се интересираа за производствените процеси кои се одвиваат во БРАКО, особено за линијата за производство на возила за одржување на хигиена во урбани услови, како и за другите производствени погони опремени со современа и технолошки напредна опрема, а искуствата од работата им ги пренесуваа млади тукушто дипломирани инженери кои неодамна се вработија во фабриката.

„Најсовремената технологија која се применува во производствениот процес во БРАКО, истражувањето и развојот, воведувањето на иновации, уникатни и препознатливи производи, позитивните впечатоци и препораки од веќе вработените колеги, но и одличните услови и можности за практикантство и вработување се главните фактори поради кои не сум изненаден од големиот број на позитивни впечатоци и апликации за спроведување на пракса во нашата компанија,“ сподели Горан Кацарски, менаџер за човечки ресурси во БРАКО.

БРАКО е компанија која во изминатите 20 години реализира континуирани инвестиции во нови технологии и унапредување на процесите, а особено инвестира во вработените, како најважен ресурс за побрз и одржлив развој и можност да се создаваат производи со повисока додадена вредност атрактивни за странските пазари. Групацијата Феро Инвест, чиј дел е и БРАКО, заеднички многу инвестираат во високо образованиот стручен технички кадар и може да се истакне дека со вкупниот број од над 170 инженери од сите технички струки се едни од лидерите во оваа категорија во Република Северна Македонија.

Поврзани соддржини

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…
Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција

Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за…

„Ни требаш“, вака германскиот министер за економија Роберт Хабек (Хабек) регрутира квалификувана…
На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата и забраната за увоз во Европската унија

На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата…

Ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено…
Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на нафтата, дури и ако го намалиме производството

Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на…

Русија нема да извезува нафта што е предмет на ограничување на цената…
ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј е вклучен на мрежа вчера во 17:52ч и произведува електрична…
Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок тарифите даваат ефекти

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок…

Скопје, 4 декември 2022 (МИА) – Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле…
УЈП со голема заштеда на струја

УЈП со голема заштеда на струја

Управата за јавни приходи во месец октомври, потроши за 28 %, помалку…