Илон Маск купи удел во „Твитер“ за три милијарди долари

Извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск, купи 9,2 отсто од акциите на социјалната мрежа „Твитер“, се вели во соопштението на Американската комисија за хартии од вредност (SEC).

Веста веднаш предизвика раст на акциите на „Твитер“ за околу 25 отсто на Волстрит при тргувањето пред официјалното отворање на берзата, пренесува британскиот јавен сервис Би-би-си.

Маск купил 73.486.938 акции на „Твитер“ на 14. март, според податоците на SEC, а тој удел на затворањето на тргувањето во петокот вредел 2,89 милијарди долари.

Основачот на „Тесла“ е редовен корисник на „Твитер“ со повеќе од 80 милиони следбеници, иако неодамна изјави дека сериозно размислува да основа нова социјална мрежа.

Кон крајот на минатиот месец, тој ги праша следбениците на „Твитер“ за нивното мислење за тоа дали социјалните мрежи ја промовираат слободата на говорот.

„Слободата на говор е суштинска за функционирањето на демократијата. Дали мислите дека ‘Твитер’ ригорозно се придржува до овој принцип? Дали е потребна нова платформа?“, ги праша Маск своите следбеници на таа социјална мрежа, потсетува Би-би-си.

Можеби ќе ве интересира...

Погледнете како ја следеше нејзиниот работодавец: Отпуштена затоа што не пишувала доволно додека работела од дома

BiznisPRO

Продолжи најголемиот антимонополски процес во САД во последните 25 години

BiznisPRO

Мета планира големи промени за Фејсбук и Инстаграм: Колку сте спремни да платите за користите Фејсбук или Инстаграм без реклами?

BiznisPRO