Во пресрет на склучувањето на купопродажниот договор: Илон Маск го посети седиштето на Твитер во Сан Франциско

Американскиот милијардер и основач на Tesla и SpaceX Илон Маск (Илон Маск) го посети седиштето на Twitter во Сан Франциско. Како што изјави Лесли Берланд (Лесли), маркетинг директорот на оваа компанија, посетата на Маск беше по повод склучувањето на договорот за купување на Твитер.

Берланд додаде дека сите вработени во Твитер ќе се слушнат директно со Маск во петок. Недолго потоа, Маск се огласи на Твитер, каде што објави видео на кое влегува во канцеларија носејќи мијалник.

Инаку, Маск има рок до крајот на неделата да ја затвори зделката вредна 44 милијарди долари. Ако не го купи Твитер, ќе се соочи со судење.

Исто така, денеска Маск на оваа социјална мрежа ја смени својата „биографија“ во „Head of Twitter“.

Можеби ќе ве интересира...

Бежовска: Инфлацијата почна да се намалува, очекувам да биде едноцифрена

BiznisPRO

Гасот поскап за 20 отсто: Цената скокна по наредбата на Путин да се плаќа со рубљи

BiznisPRO

Падна нова одлука за цената на горивата – Ова се новите цени

BiznisPRO