• октомври 31, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Инфлацијата во еврозоната стигна до рекордни 10,7 отсто во октомври

Инфлацијата во еврозоната стигна до рекордни 10,7 отсто во октомври

Економијата на еврозоната речиси застана во третиот квартал, бидејќи инфлацијата се зголеми над сите очекувања и за првпат надмина 10 отсто, покажаа прелиминарните податоци на Евростат во понеделникот.

Токсичната комбинација на слаб раст и зголемените цени укажуваат на претстојните мрачни зимски месеци.

Инфлацијата се искачи на 10,7 отсто од 9,9 во септември и беше значително повисока од просечната прогноза во анкетата на Ројтерс меѓу аналитичарите пред објавувањето на податоците.

Притисоците на цените продолжуваат да се придвижуваат првенствено од вртоглавото зголемување на цените на енергијата, кои беа зголемени за 41,9 отсто на годишно ниво, во споредба со 40,7 отсто во септември. Сепак, имаше и јасни знаци дека повисоките цени на енергијата се пробиваат во пошироката економија.

Базичната инфлација, која ги отстранува испарливите компоненти на енергијата и непреработената храна, се зголеми на 5,0 отсто од 4,8 отсто во претходниот месец, што укажува на тоа дека основните ценовни притисоци продолжуваат да се зголемуваат.

„Стапката на инфлација веројатно сè уште не ја достигнала својата највисока точка“, рече економистот на Комерцбанк, Кристоф Вајл, истакнувајќи дека инфлацијата е „значително повисока од очекуваната“ бидејќи цените „силно се зголемија на сите страни“. Тој смета дека инфлацијата би можела да достигне 11 отсто до крајот на годината.

Инфлацијата продолжи да напредува на Балтикот, достигнувајќи 22,4 отсто во Естонија, 22 отсто во Литванија и 21,8 отсто во Латвија. Најниски стапки на инфлација се забележани во Малта (7,5 отсто) и Финска (8,3 отсто).

Историскиот пораст на цените остави длабоки траги на економската активност во третиот квартал, дури и ако таа остана поотпорна отколку што се стравуваше пред објавувањето на националните податоци кон крајот на минатата недела. Економијата на еврозоната се прошири за само 0,2 отсто, откако во вториот квартал забележа раст од 0,8 отсто.

Гледајќи ги регионалните случувања, економијата се намали во Летонија (-1,7 отсто) и во Австрија и Белгија (и -0,1 отсто), додека Италија забележа изненадувачки силен раст од 0,5 отсто.

Членот на Управниот совет на ЕЦБ, Оли Рен, дури го покрена сеништето на стагфлација – тоа е продолжен период на бавен раст и висока инфлација што Европа последен пат го доживеа во 1970-тите. „Постојат првите знаци на стагфлација што треба да се видат“, рече тој во интервју за финските медиуми објавено во понеделникот.

Инфлацијата што ги надминува очекувањата уште еднаш ќе го поттикне случајот за поагресивно заострување на монетарната политика. Повисоките каматни стапки, пак, дополнително ќе влијаат на економската активност. „Денешните податоци ја зголемуваат веројатноста ЕЦБ повторно да ги зголеми клучните каматни стапки за 75 базични поени во декември“, рече Вајл.

Јастребите во Управниот совет не оставаат сомнеж дека размислувањето за стабилноста на цените ќе биде на врвот на загриженоста за растот при поставувањето на политиката. „Ќе преземеме значаен чекор за интерес повторно во декември“, изјави членот на холандскиот член на Управниот совет Клас Нот за холандската телевизија во текот на викендот. „Сè уште не сме на полувреме“, рече Нот за борбата на ЕЦБ против зголемената инфлација, додавајќи опсегот на следното зголемување на стапката ќе биде помеѓу 50 и 75 базични поени.

Претседателката Кристин Лагард, исто така, испрати јасна порака во текот на викендот. Нејзиниот нов јазик за влошените перспективи за раст за време на минатонеделната прес-конференција за монетарната политика во голема мера се сметаше за навредлив, што ги натера пазарите да ги намалат очекувањата за зголемување на каматните стапки. Сепак, по многу посилни од очекуваните отпечатоци на националната инфлација во петокот, Лагард твитна: „Поразот на инфлацијата е нашата мантра, нашата мисија, нашиот мандат“.

Поврзани соддржини

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните…

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои…