• октомври 31, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Инфлацијата во еврозоната стигна до рекордни 10,7 отсто во октомври

Инфлацијата во еврозоната стигна до рекордни 10,7 отсто во октомври

Економијата на еврозоната речиси застана во третиот квартал, бидејќи инфлацијата се зголеми над сите очекувања и за првпат надмина 10 отсто, покажаа прелиминарните податоци на Евростат во понеделникот.

Токсичната комбинација на слаб раст и зголемените цени укажуваат на претстојните мрачни зимски месеци.

Инфлацијата се искачи на 10,7 отсто од 9,9 во септември и беше значително повисока од просечната прогноза во анкетата на Ројтерс меѓу аналитичарите пред објавувањето на податоците.

Притисоците на цените продолжуваат да се придвижуваат првенствено од вртоглавото зголемување на цените на енергијата, кои беа зголемени за 41,9 отсто на годишно ниво, во споредба со 40,7 отсто во септември. Сепак, имаше и јасни знаци дека повисоките цени на енергијата се пробиваат во пошироката економија.

Базичната инфлација, која ги отстранува испарливите компоненти на енергијата и непреработената храна, се зголеми на 5,0 отсто од 4,8 отсто во претходниот месец, што укажува на тоа дека основните ценовни притисоци продолжуваат да се зголемуваат.

„Стапката на инфлација веројатно сè уште не ја достигнала својата највисока точка“, рече економистот на Комерцбанк, Кристоф Вајл, истакнувајќи дека инфлацијата е „значително повисока од очекуваната“ бидејќи цените „силно се зголемија на сите страни“. Тој смета дека инфлацијата би можела да достигне 11 отсто до крајот на годината.

Инфлацијата продолжи да напредува на Балтикот, достигнувајќи 22,4 отсто во Естонија, 22 отсто во Литванија и 21,8 отсто во Латвија. Најниски стапки на инфлација се забележани во Малта (7,5 отсто) и Финска (8,3 отсто).

Историскиот пораст на цените остави длабоки траги на економската активност во третиот квартал, дури и ако таа остана поотпорна отколку што се стравуваше пред објавувањето на националните податоци кон крајот на минатата недела. Економијата на еврозоната се прошири за само 0,2 отсто, откако во вториот квартал забележа раст од 0,8 отсто.

Гледајќи ги регионалните случувања, економијата се намали во Летонија (-1,7 отсто) и во Австрија и Белгија (и -0,1 отсто), додека Италија забележа изненадувачки силен раст од 0,5 отсто.

Членот на Управниот совет на ЕЦБ, Оли Рен, дури го покрена сеништето на стагфлација – тоа е продолжен период на бавен раст и висока инфлација што Европа последен пат го доживеа во 1970-тите. „Постојат првите знаци на стагфлација што треба да се видат“, рече тој во интервју за финските медиуми објавено во понеделникот.

Инфлацијата што ги надминува очекувањата уште еднаш ќе го поттикне случајот за поагресивно заострување на монетарната политика. Повисоките каматни стапки, пак, дополнително ќе влијаат на економската активност. „Денешните податоци ја зголемуваат веројатноста ЕЦБ повторно да ги зголеми клучните каматни стапки за 75 базични поени во декември“, рече Вајл.

Јастребите во Управниот совет не оставаат сомнеж дека размислувањето за стабилноста на цените ќе биде на врвот на загриженоста за растот при поставувањето на политиката. „Ќе преземеме значаен чекор за интерес повторно во декември“, изјави членот на холандскиот член на Управниот совет Клас Нот за холандската телевизија во текот на викендот. „Сè уште не сме на полувреме“, рече Нот за борбата на ЕЦБ против зголемената инфлација, додавајќи опсегот на следното зголемување на стапката ќе биде помеѓу 50 и 75 базични поени.

Претседателката Кристин Лагард, исто така, испрати јасна порака во текот на викендот. Нејзиниот нов јазик за влошените перспективи за раст за време на минатонеделната прес-конференција за монетарната политика во голема мера се сметаше за навредлив, што ги натера пазарите да ги намалат очекувањата за зголемување на каматните стапки. Сепак, по многу посилни од очекуваните отпечатоци на националната инфлација во петокот, Лагард твитна: „Поразот на инфлацијата е нашата мантра, нашата мисија, нашиот мандат“.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…