Инфлацијата во Турција скокна на 61,14 отсто во март

Годишната инфлација во Турција скокна на нов 20-годишен рекорд од 61,14 отсто во март, поттикната од растот на цените на енергијата и суровините по избувнувањето на руско-украинскиот конфликт што ги влоши последиците од минатогодишниот пад на лирата, покажуваат официјалните податоци.

На месечна основа, потрошувачките цени во Турција пораснале за 5,46 отсто, соопшти турскиот статистички институт.

Економистите анкетирани од Ројтерс предвидоа месечна инфлација од 5,7 отсто и годишна инфлација од 61,5 отсто.

Можеби ќе ве интересира...

Авионите ќе летаат без стјуардеси?

BiznisPRO

Министрите за финансии на ЕУ ги поддржуваат амбициозната стратегија за надградба на силните страни на Групацијата ЕИБ, фокусирањето на осумте приоритети

BiznisPRO

Волмарт и Крогер во паника: Германскиот гигант ја освојува Америка

BiznisPRO