• април 5, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Недостиг на дизел и се заканува на Европа: „Во тој случај сè ќе престане“

Недостиг на дизел и се заканува на Европа: „Во тој случај сè ќе престане“

На Европа ѝ се заканува недостиг на дизел, кој е гориво што го движи транспортот на стоки и економијата, пишува Дневник.хр.

„Ќе возиме додека возиме, кога не сакаме не, а здраво, нема друго, мислам дека 14 куни (1,85 евра) се многу, а лесно е што е 14 куни. ама нема да биде“, коментира Хани од Угљан.

Имено, поради војната во Украина, на Европа и се заканува недостиг на дизел, кој сочинува речиси 70 отсто од вкупната количина на гориво, а го трошат околу 40 отсто од европските автомобили и што е најлошо, речиси целиот товар. транспорт, потсетува Дневник.хр.

„Во тој случај се ќе запре. Немаме алтернативни превози, како железницата, дека железницата има голем удел во транспортот на стока. Затоа се плашам дека ќе има сериозни проблеми. Во транспортниот процес , нашиот удел во гориво сега е 60 проценти, што е – тоа е едноставно неподносливо“, објасни Здравко Бубниќ, претседател на еснафот на превозници во ХОК.

Состојбата е неподнослива за земјоделците и рибарите, на кои цената на синиот дизел им скокна за 100 отсто. И сето ова може да потрае.

„Иако нема ембарго за извоз на нафта и деривати од Русија, бродовите не сакаат да влезат во Црното Море, каде пловат рудници. Цените на товарот се многу високи, осигурителните компании бараат многу пари за осигурување на таквите бродови и товари Затоа, ќе трае се додека војната“, рече Давор Стерн, експерт за енергија.

Стерн спасот го гледа во што побрзо активирање на рафинеријата во Риека.

„Не е целосно модернизиран, но произведува многу квалитетни горива, па можеме без грижи да ја дочекаме туристичката сезона и следната зима“, додаде тој.

Повеќето европски рафинерии се затворени поради зелената транзиција на ЕУ и не можат толку брзо да се стартуваат, пишува порталот.

Поврзани соддржини

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…
Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција

Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за…

„Ни требаш“, вака германскиот министер за економија Роберт Хабек (Хабек) регрутира квалификувана…
На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата и забраната за увоз во Европската унија

На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата…

Ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено…
Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на нафтата, дури и ако го намалиме производството

Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на…

Русија нема да извезува нафта што е предмет на ограничување на цената…
ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј е вклучен на мрежа вчера во 17:52ч и произведува електрична…
Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок тарифите даваат ефекти

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок…

Скопје, 4 декември 2022 (МИА) – Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле…
УЈП со голема заштеда на струја

УЈП со голема заштеда на струја

Управата за јавни приходи во месец октомври, потроши за 28 %, помалку…