• мај 13, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Избрани победниците на Startup Weekend Skopje

Избрани победниците на Startup Weekend Skopje

Изминатиот викенд, од 6-ти до 8-ми мај, во просториите на Инофеит, при факултетот за електротехника и информациски технологии, беше одржан Startup Weekend Skopje. Овој настан, 11ти по ред, уште еднаш успеа да ги поврзе младите претприемачи и бизнис ентузијасти.

Настанот започна во петокот, а беше отворен од страна на фасилитаторот од Теchstars, Козмин Приву од Романија. Како специјален гостин на настанот беше присутен и Вања Јосифовски, поранешен CTO на Pinterest и Аirbnb.

50 млади луѓе поддржани од 15 искусни ментори интензивно работеа на нивните креативни идеи цели 54 часа. Разработените идеи ги презентираа пред тричленото жири составено од експерти во различни области (дизајн, иновации и информациски технологии).

Оваа година како победник беше избран тимот на “Еnroll”, кој креираше платформа за градење на поефикасни тимови преку различни активности. Со помош на “Еnroll” вработените ќе добијат шанса да се поврзат со колеги кои имаат слични интереси, а работат во други одделенија. Главната функција на платформата е поефикасно да ги поврзе вработените, а со тоа да придонесе кон градење и оддржување на подобра компаниска култура.

Второто место му припадна на тимот “Second Chance” и нивната бизнис идеја за создаваање на апликација за продажба на користена облека. Преку апликацијата тие сакаат да ги поврзат сите оние кои имаат непотребна oблека во својот гардеробер со оние кои сакаат да ја купат. Исто така, апликацијата се фокусира и на можноста за донирање на облека кон ранливи групи на луѓе.

Трето место освои тимот на “US+”. Членовите на тимот ја претставија својата идеја за платформа преку која луѓето кои секојдневно патуваат ќе можат да се поврзат и да споделат различни начини на превоз.

Почесно споменување добија тимовите на “Doggy Tinder” и “Bridge IT”.

Победниците се стекнаа со вредни награди кои ќе им овозможат понатамошно развиваање на нивните решенија. После настанот се одржа и хуманитарна забава во „Среќа“ бар. Забавата беше организирана од страна на Ways2help (победници на Startup Weekend во 2020 година) по повод нивниот втор роденден.

Startup Weekend Skopje е уште еден доказ дека во Македонија постојат многу млади и амбициозни луѓе подготвени за иновација.

Настанoт беше подржан од голем број спонзори кои помогнаа во беспрекорната реализација, меѓу кои Solveo, Netcetera, Embed Social, Skopje City Mall, Altius, Innofeit, Startup Macedonia, Nest, Academy of UX и Скопска Пивара, Design Thinking mk, Brands Gateway, Enzyme и Macedonia 2025, Solveo, time.mk, Idealab, Kajgana, comics.mk, Dopeness production, Oljo’s street food, Da be da, Chia dia, Alma M, Pivolabs, Hi lifeе.

Поврзани соддржини

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и бензините

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и…

Според информациите дизелот поевтинува за 5 денари, Еуросупер БС-95 ќе се намали…
Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември за субвенционирано снабдување од 1 јануари

Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември…

Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба почна од 1 декември…
Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, традиционално присутна на саемот за…
ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени со сопствено производство

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата…

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи…
Новогодишна понуда на А1

Новогодишна понуда на А1

Неограничен интернет, 5G, зголемени субвенции за мобилни услуги и A1 Combo Business…
НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал…

Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи…
Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…