• март 19, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Изгуби вртоглава сума: Руски милијардер не знае како да живее под санкциите

Изгуби вртоглава сума: Руски милијардер не знае како да живее под санкциите

Рускиот олигарх Михаил Фридман во интервју за Блумберг истакна дека не знае како да живее откако пред три недели се најде под санкции.

Имено, Фридман, кој според индексот на милијардери на Бломберг моментално има нето богатство од 10,1 милијарди долари, беше санкциониран од ЕУ на 28 февруари, а Велика Британија на 15 март. Тој тогаш ги опиша санкциите на ЕУ како „неосновани и неправедни“ и најави дека ќе ги оспори.

Блумберг пишува дека од почетокот на инвазијата на Украина, богатството на Фридман паднало за четири милијарди долари.

Фридман, кој исто така е ко-основач на лондонската инвестициска компанија LetterOne и поранешен член на управниот одбор на руската банкарска групација Алфа-Банк, за Блумберг изјави дека санкциите значат и дека неговата последна валидна британска банкарска картичка е замрзната.

Тој тврди дека моментално живее во Велика Британија, има џепарлак од 2.500 фунти (3.300 долари) месечно и мора да аплицира до британската влада за да добие дозвола да ги потроши парите.

Инаку, Фридман поднесе оставка од менаџментот на Алфа-банка ден откако ЕУ го санкционираше, а поднесе оставка и од бордот на директори на LetterOne, инвестициската компанија чиј ко-основач е.

Во интервју за Блумберг, тој спомна дека мислел дека има добри односи со Западот поради неговите патувања во Вашингтон и програмата за стипендирање на Алфа-банк што ја основал за американски, британски и германски граѓани во 2004 година.

„Искрено верувавме дека сме толку добри пријатели на западниот свет што не може да бидеме казнети“, изјави тој за Блумберг.

фото Pixabay

Поврзани соддржини

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и бензините

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и…

Според информациите дизелот поевтинува за 5 денари, Еуросупер БС-95 ќе се намали…
Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември за субвенционирано снабдување од 1 јануари

Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември…

Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба почна од 1 декември…
Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, традиционално присутна на саемот за…
ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени со сопствено производство

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата…

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи…
Новогодишна понуда на А1

Новогодишна понуда на А1

Неограничен интернет, 5G, зголемени субвенции за мобилни услуги и A1 Combo Business…
НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал…

Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи…
Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…