Катар ќе го зголеми производството на течен природен гас на 142 милиони тони годишно

ДОХА – Катар ќе го зголеми производството на течен природен гас (ЛНГ) за 16 милиони тони во следните три до пет години, на вкупно 142 милиони тони годишно, изјави шефот на државната енергетска компанија Катар енерџи, Сад Шерида ел. -Каби.

Како што објави Ројтерс, цените на течниот природен гас во моментов се на најниско ниво во последните три години поради релативно топлата зима на северната хемисфера, што значително ја намали побарувачката за ова гориво.

Аналитичарите на њујоршката банкарска групација Голдман Сакс сметаат дека зголемувањето на производството на ЛНГ ќе го продлабочи трендот на намалување на цените на бензинот на пазарот кој и онака се соочува со прекумерна понуда.

Можеби ќе ве интересира...

„ГИ ПОЧИТУВАМЕ ЕВРОПСКИТЕ КЛИЕНТИ“: Гаспром продолжува со редовна испорака на гас

BiznisPRO

Бензинот и дизел горивото имаат рок на траење: Можат побрзо да се расипат кога се чуваат дома

BiznisPRO

Изминатото деноноќие произведени се 7.616 MWh електрична енергија

BiznisPRO