• март 28, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Порака Кремљ до европските купувачи „Нема да испорачаме гас бесплатно“

Порака Кремљ до европските купувачи „Нема да испорачаме гас бесплатно“

Русија разработува методи за прифаќање на плаќањата за својот извоз на гас во рубли и ќе донесе одлуки во догледна иднина доколку европските земји одбијат да платат во руска валута, соопшти денеска Кремљ.

Нема да испорачаме гас бесплатно, тоа е јасно. Во нашата ситуација, не е ниту возможно ниту соодветно да се вклучиме во добротворна работа со европски клиенти – им рече Песков на новинарите.

На состанокот на лидерите на ЕУ на 25 март, не беше усвоен заеднички став за минатонеделното барање на Русија дека „непријателските“ земји мора да платат во рубли, а не во евра, за својот гас, откако САД и европските сојузници се приклучија во серијата санкции против Русија.

Руската централна банка, владата и Гаспром, кој сочинува 40 отсто од увозот на гас во Европа, треба да му ги претстават на претседателот Владимир Путин своите предлози за плаќање рубљи во рубљи до 31 март.

Германскиот министер за финансии Кристијан Линднер ги советуваше германските добавувачи на енергија да не плаќаат за рускиот гас во рубли.

Италија ќе продолжи да и плаќа на Русија за енергија во евра, изјави висок економски советник на италијанската влада минатата недела.

– Единствениот голем проблем во Европа е гасот, а Русија бара да платиме во рубли кои ги немаме, а тоа го нема во договорот – изјави денеска извршниот директор на италијанската енергетска групација „Ени“, Клаудио Дескалчи.

Полскиот PGN, кој има договор со Гаспром до крајот на годината, исто така рече дека не може едноставно да се префрли на плаќање во рубли.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…