• март 28, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Порака Кремљ до европските купувачи „Нема да испорачаме гас бесплатно“

Порака Кремљ до европските купувачи „Нема да испорачаме гас бесплатно“

Русија разработува методи за прифаќање на плаќањата за својот извоз на гас во рубли и ќе донесе одлуки во догледна иднина доколку европските земји одбијат да платат во руска валута, соопшти денеска Кремљ.

Нема да испорачаме гас бесплатно, тоа е јасно. Во нашата ситуација, не е ниту возможно ниту соодветно да се вклучиме во добротворна работа со европски клиенти – им рече Песков на новинарите.

На состанокот на лидерите на ЕУ на 25 март, не беше усвоен заеднички став за минатонеделното барање на Русија дека „непријателските“ земји мора да платат во рубли, а не во евра, за својот гас, откако САД и европските сојузници се приклучија во серијата санкции против Русија.

Руската централна банка, владата и Гаспром, кој сочинува 40 отсто од увозот на гас во Европа, треба да му ги претстават на претседателот Владимир Путин своите предлози за плаќање рубљи во рубљи до 31 март.

Германскиот министер за финансии Кристијан Линднер ги советуваше германските добавувачи на енергија да не плаќаат за рускиот гас во рубли.

Италија ќе продолжи да и плаќа на Русија за енергија во евра, изјави висок економски советник на италијанската влада минатата недела.

– Единствениот голем проблем во Европа е гасот, а Русија бара да платиме во рубли кои ги немаме, а тоа го нема во договорот – изјави денеска извршниот директор на италијанската енергетска групација „Ени“, Клаудио Дескалчи.

Полскиот PGN, кој има договор со Гаспром до крајот на годината, исто така рече дека не може едноставно да се префрли на плаќање во рубли.

Поврзани соддржини

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…
Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција

Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за…

„Ни требаш“, вака германскиот министер за економија Роберт Хабек (Хабек) регрутира квалификувана…
На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата и забраната за увоз во Европската унија

На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата…

Ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено…
Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на нафтата, дури и ако го намалиме производството

Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на…

Русија нема да извезува нафта што е предмет на ограничување на цената…
ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј е вклучен на мрежа вчера во 17:52ч и произведува електрична…
Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок тарифите даваат ефекти

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок…

Скопје, 4 декември 2022 (МИА) – Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле…
УЈП со голема заштеда на струја

УЈП со голема заштеда на струја

Управата за јавни приходи во месец октомври, потроши за 28 %, помалку…